Ülkemizde kardiyopulmoner baypas uygulamalarında kullanılan güvenlik donanımlarının, Amerikan ekstrakorporeal teknoloji derneği kılavuzunda yer alan güvenlik donanımlarıyla karşılaştırılması
Comparison of safety devices used in cardiopulmonary bypass applications in our country with the safety devices mentioned in the American society of extracorporeal technology guidelines
- Tez No: 945220
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kardiyopulmoner Baypas uygulamalarında kalp akciğer makinesi üzerinde komplikasyonları önlemek için güvenlik önlemleri kullanılmaktadır. Amerikan Ekstrakorporeal Teknoloji Derneği'nin hedefi Perfüzyonist olarak çalışan sağlık çalışanlarına güvenli bir rehber olmaktır. Dernek klinikteki ekibin bu kılavuzu kullanmasını ve EKD hastaları için kurum içi özel protokollerde destek olunmasını sağlamaktadır. Bu kılavuz EKD'nin güvenilirliği için bazı öneriler sunmuştur. Çalışmamızda 06.11.2024 ile 02.01.2025 tarihleri arasında Türkiye'deki 197 perfüzyonistin anket katılımlarıyla değerlendirmesi yapılmıştır. Kardiyopulmoner Baypas yapılırken kalp akciğer makinesi üzerindeki güvenlik önlemlerinin kullanımı anket halinde sorulmuştur. Buna bağlı Amerikan Ekstrakorporeal Teknoloji Derneği'nin kullanım için önermiş olduğu basınç dedektörü, level (seviye) dedektör, bubble (hava) dedektörü, arteryel çıkışın sıcaklığı, arteryel hat filtresi, tek yönlü valf, santrifüj pompada geriye kaçışı önlemeye yönelik sistemler, anestezik gaz temizleme hattı, el krankları, yedek akü ve gaz kaynağı, softshell veya hardshell rezervuarda seviye sensörünün kullanımı vb. şekilde güvenlik önlemleri yer almaktadır. Bu güvenlik önlemleri Amerikan Ekstrakorporeal Teknoloji Derneği'nin yayınladığı kılavuza göre baypas ameliyatlarında rehberlik amacıyla kullanılması gerekenlerdir. Bu çalışmamızda ülkemizdeki perfüzyonistlerin Amerikan Ekstrakorporeal Teknoloji Derneği hakkındaki bilgileri ve nereden araştırma yaptıkları, kalp akciğer makinesi üzerinde kullandıkları güvenlik önlemlerinin kılavuza uygunluğu hakkında değişiklikleri saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The use of safety precautions on the heart-lung machine is crucial in cardiopulmonary baypas applications to prevent complications. The American Society of Extracorporeal Technology (AmSECT) aims to be a reliable guide for healthcare professionals working as perfusionists. The society encourages the clinical team to utilize this guideline and supports the implementation of institution-specific protocols for patients undergoing extracorporeal circulation (ECC). This guideline provides several recommendations for the reliability of ECC. In our study, we conducted a survey among 197 perfusionists in Turkey between November 6, 2024, and January 2, 2025. The survey inquired about the use of safety precautions on the heart-lung machine during cardiopulmonary baypas. The safety measures recommended by the American Society of Extracorporeal Technology for use include pressure detectors, level detectors, bubble detectors, arterial output temperature monitoring, arterial line filters, one-way valves, systems to prevent backflow in centrifugal pumps, anesthetic gas scavenging line, hand cranks, backup battery and gas supply, and the use of level sensors in softshell or hardshell reservoirs, among others. These safety precautions are intended to serve as a guide in baypas surgeries according to the guidelines published by the American Society of Extracorporeal Technology. In our study, we aimed to determine the knowledge of perfusionists in our country about the American Society of Extracorporeal Technology and their sources of research, as well as to identify any deviations in the use of safety precautions on the heart-lung machine in accordance with the guideline.