Fare ovaryum dokularında histon metiltransferazların ekspresyon durumlarının belirlenmesi
Determination of the expression status of histone methyltransferases in mouse ovarian tissues
- Tez No: 682092
- Danışmanlar: DOÇ. SAFFET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Histon metilasyonu, histon kuyruklarının genellikle lizin ve arjinin rezidülerine metil gruplarının eklenmesi işlemidir ve bu işlem histon metiltransferaz enzimleri (HMT'ler) tarafından gerçekleştirilmektedir. Histon metilasyonu, memeli oosit ve folikül gelişiminde kritik öneme sahip epigenetik düzenleyicilerden birisidir. Bu çalışmanın amacı, histon metiltransferaz genlerinin ekspresyonel durumlarının farklı postnatal yaşlardaki fare ovaryum dokularında belirlenmesidir. Yöntem: Postnatal hayatın farklı yaşlarındaki dişi farelerden; genç (puberte öncesi, 3. hafta; n=6), ergin (7. hafta; n=7), geç ergin (puberte sonrası, 18. hafta; n=7) ve yaşlı (52 ve 60. hafta; her bir haftadan n=7) olmak üzere dört grup oluşturuldu. Fare ovaryum dokularında Setd1b, Setd2, Cxxc1 ve Setdb1 genlerinin mRNA seviyeleri qRT-PCR ile protein seviyeleri ise immünohistokimya yöntemiyle belirlendi. Elde edilen veriler, tek yönlü ANOVA testi ile istatiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Histone methylation is a process of adding methyl groups commonly to lysine and arginine residues of histone tails and is performed by histone methyltransferase enzymes (HMTs). Histone methylation is one of the critical epigenetic mechanisms, which is critically important for mammalian oocyte and follicle development. The aim of this study is to determine the expression patterns of histone methyltransferase genes in mouse ovarian tissues at different postnatal ages. Method: Four groups were created from female mice at the different ages of postnatal life as following: young (prepuberty, 3-week-old; n=6), adult (puberty, 7-week-old; n=7), late adult (postpuberty, 18-week-old; n=7) and aged (52-, and 60-week-old; n=7 from each week). In the mouse ovarian tissues, mRNA levels of Setd1b, Setd2, Cxxc1, and Setdb1 genes were determined by qRT-PCR, and their protein levels were detected by immunohistochemistry. The obtained data were evaluated statistically by using one-way ANOVA test.