Simulated annealing: An implementation with large scale traveling salesman problems
  1. Tez No: 6821
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET TAVLAMA BENZETİMİ : BUYUK OLCEKLI GEZGİN SATICI PROBLEMLERİYLE BİR UYGULAMA KILIÇ, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Endüstri Muh. Bolumu Tez Yöneticisi : Doc. Dr. Ömer KIRCA Mayi s 1989, 14-8 sayfa Gezgin Satıcı Problemi NP-tamam sınıfina dahil bir problemdir. Tavlama Benzetimi yöntemi ise yeni geliştirilen, ama bunun yaninda herhangi tur bir NP-tamam probleme dinamik Monte Carlo benzetimi türünden sezgisel yordam ailelerinin geliştirilmesi için bir taban yaratmis olan bir yaklaş ımdir. Bu calısmanın amaçı, Tavlama Benzetimi yaklasiminin etkinliğini buyuk ölçekli gezgin satıcı problemleriyle sınamak, değişik parametre tanımlamaları altında etkinlik derecelerini karşılastırmak ve şimdiye kadar kontrol parametresi olarak tanimlanmamış bazı parametreleri değişken parametre olarak tanimlayip, yakl aşımın etkinliği üzerindeki etkisini sorgulamaktır. Anahtar Sözcükler : Tavlama Benzetimi, Gezgin Satici Problemi, Monte Carlo Benzetimi, ı Deneysel Tasar im İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATED ANNEALING : AN IMPLEMENTATION WITH LARGE SCALE TRAVELING SALESMAN PROBLEMS KILIC, Mehmet MS in Industrial Engineering Supervisor t Assoc. Prof. Dr. Ömer KIRCA May i 989, 142 pages The traveling salesman problem is an NP-complete problem and the simulated annealing method is a recently developed approach which created a base for development of a family of dynamic Monte Carlo simulation type heuristic algorithms for any kind of NP-coplete problems. The objectives of this study are to test the effectiveness of SA on large scale problems, to compare the efficiency under different parameter settings, and to question some parameters of SA which have never been employed as control parameters. Keywords : Simulated Annealing, Traveling Salesman Problem, Monte Carlo Simulation, Experimental Design 111