The Relationship between greater khartoum and it's prephery agricultural land and a planning model for the development of the region
- Tez No: 6820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN TARAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
KHARTOUM KENTİ VE ÇEVRESİNDEKİ TARIMSAL ALAN ARASINDAKİ İLİŞKİ VE BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN BİR PLANLAMA ÖNERİSİ- MODELİ Mohammad Mahdi Eltyeb Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Bölge Planlama Programı Master Tezi Tez Yönet ioia i -Assoc. Pir oF. Dr. Duran Taraklı 02ET Toprağın verimi iliğindeki düşme ve yiyecek arzında görülen büyük kıtlık şehirsel alanlardaki yiyecek tüketimi seviyesini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Dolayı sıyla beslenme seviyesinde de güçlü bir düşüş olmaktadır. Bununla beraber toplam ekilen toprak miktarındaki küçük artış ve yiyecek üretimindeki başarısızlık, çalışma alanına yiyecek sağlamada önemli bir kaç etkiye sahiptir. Sulama tarımsal girdi ve servislerin yetersizliği veya eksikliğinin sonucu olarak çiftçilerin gelirlerinin düştüğü, tarımsal aktivitelerin yetersizliği, buna ilaveten bölgedeki üretim kıtlığı, bundan başka tarımsal üretimdeki artış oranı, kişi başına düşen yiyecek açısından, nufüs artışından kay naklanan talepden daha küçüktür. Ve tarımsal üretimde* ki düşüş bir gerçeği, yiyecek sağlama düzeyindeki kötüleşmeyi yansıtmaktadır. Yiyeoek ihracaatında artış olacağına, kişi başına yiyecek üretimindeki düşme kişi başına yiyecek talebinde artış vardır, yiyecek ithalat oranını yükselt miştir. Kendi kendine yeterli yiyecek seviyesini gerçekleştirmeyi amaçlayan Bölgesel tarım politikaları Khartoum bölgesindeki tarımsal çıktı ve yiyecek oranındaki büyümeyi gerçekleş tiremedi ler. -İÜ-Bölgedeki tarımsal potansiyel verimlilik aşağıda verilen şartlardan etkilenmektedir, 1- Sulama olanakları 2~ Uygulanan teknoloji seviyesi 3- Mevcut tarımsal girdi 4- Köy hizmetlerinin yeterliliği Bu tezde, giriş bölümünden sonra bölgenin önemine, konunun bölge için gerekliliğine ve izlenen yönteme değindim, üçüncü bölüm nüfusun karakteristiklerini ve tüketiminin hacmini etkileyen zaman içersindeki nüfus değişikliğini açıklamaktadır. Dördüncü bölüm tarımsal yapının ve bunun bölge için öneminin detaylı bir analizini içermektedir. Beşinci bölüm, kırsal yerleşmelerin yapısını ve bölgedeki üretimin çeşitliliğini, başlıca yetersizliklerini çözüm - letmeye dönük saha çalışmasını içermektedir. Altınoı bölüm çiftçilerin yıllık gelirleri ve çiftliklerin kapital sahip liği ile ilgilidir. Yedinoi bölüm, çalışmanın sonuçlarıyla ilgilidir. Bölgede tarımsal sektörün gelişmesine ve çift çilerin gelirlerinde artış sağlamaya yönelik değerlendirme ve önerilerle İlgilidir. Anahtar Sözcükler s Çiftlik Anapara [Kapital], Çiftçilerin Belîri, Tarımsal Gelişme, Bölgesel Kalkınma S/fa /W: 5ay/sJ M
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN GREATER KHARTOUM AND IT'S PREPHERY AGRICULTURE LANO-AND APLANNING MODEL FOR THE DEVELOPMENT OF THE REGION Mohammad Mahdi Eltyeb Faculty of Architecture Department of City and Regional Planning Regional Planning Program, M.S. Thesis Supervisor: Assoc, Prof.Or. Duran Tarak lx Pages: June 1989 ABSTRACT Both of the decreasing productivity of land and the acute shartage of Food suppy had a negative effect on the level Food consumption in the urban areas. This causes impressive reduction in the nutrition level. However, the slow increase in the total cultivated land and Food production failed to have any significant impacts on securing food to the region of study, the low level of farmer's inoome as a result oîF the inefficiency of agricultural services and leek of irrigation and input, cause deffioienoy of agricultural activities hence, active shortage of production in the region moreover, the rate oF increase in agricultural production lower than the rate oF demand From population growth, on a per capita basis, Food and agricultural production are declining, reflecting the fact that the Food security situation is worsening. The declining trend in per capita Food production, coupled with the rising trend in per capita demand For Food, pushed up the ratio oF Food imports to Food exports to increase substantially. Rational agricultural policies that aim at achieving acceptable level oF Food selF reliance have not yet been instrumental in boosting growth in Food and agricultural output in the region oF Khartoum. The potential productivity oF the agriculture in the region -i-of interest; is Further ly affected by: 1- irrigation possibilities S- level of technology adopted 3- availability of agricultural inputs 4- adequacy of villages services In the thesis and after the introductory chapter, I will proceed in the next chapter to desoribe the importance of the subject in the region, the important of the region and the method fol lowed «Tıhe third chapter describes the population oharactristic and its change over time which caused an increase in the volume of consumption, chapter four will provide a detail analysis of the structure of agriculture and its importance in the region» Chapter five is a village survey which explain the structure of rural settlements, and the composition of production and main defioienoes of production in the region. Chapter six deals with the capital of the farms. And Yearly income of the farmers. Chapter seven deals with results of the study, evaluation and suggestion which many, help to improve the income of the farmer, and accelarate the development of the sector, in the region. Keyword: Farm Capital, Farmer's income, Agricultural Progress, Development of the Region. -ii-