The role of dynamic geometry software on mathematical creativity of pre-service mathematics teachers in geometry tasks
Dinamik geometri yazılımının geometri görevlerinde aday matematik öğretmenlerinin matematiksel yaratıcılığı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 682135
  2. Yazar: ZÜLAL MELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmanın amacı, dinamik geometri yazılımının geometri görevlerinde matematik öğretmen adaylarının matematiksel yaratıcılığı üzerindeki rolünü incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini, Ankara'da bir devlet üniversitesinde eğitim gören beş matematik öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, Geometriyi Dinamik Geometri Uygulamaları ile Keşfetme dersini alan matematik öğretmen adaylarından uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Matematik öğretmen adaylarından, üç farklı geometri görevini birden fazla yolla çözmeleri beklenmiştir. Öğretmen adaylarından 1. görevi kalem-kağıt ortamında ve 2. görevi GeoGebra ortamında çözmeleri istenmiştir. Öğretmen adayları 3. Görevde kullanacakları ortam konusunda özgür bırakılmışlardır. Bu çalışmada ana verileri katılımcıların yazılı çalışmaları, GGB dosyaları ve video kayıtları oluşturmuştur. Çalışmanın verileri öğrencilerin yazılı çalışmaları, GGB dosyaları ve video kayıtları yardımı ile matematiksel yaratıcılığın üç boyutu (akıcılık, esneklik ve özgünlük) dikkate alınarak analiz edilmiştir. Hem matematiksel yaratıcılık hem de yaratıcılığın üç boyutu öğrencilerin çözümlerini kalem-kağıt ve dinamik geometri ortamlarında inceleyerek ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçları GeoGebra kullanımının matematiksel yaratıcılığın farklı boyutlarını destekleyerek, öğretmen adaylarına matematiksel yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayan bir ortam hazırladığını ortaya koymaktadır. Öğretmen adaylarının akıcılıkları ortamdan etkilenmemiş olsa da, GeoGebra kullanımı öğretmen adaylarının alternatif çözüm yolları oluşturmalarına olanak sağlayarak esnekliklerini artırmaktadır. Yanı sıra, GeoGebra ile kalem kağıt ortamının birlikte kullanımının öğretmen adaylarının esnekliğini desteklediği gözlemlenmiştir. Kısacası GeoGebra, özellikle kalem-kağıt ortamı ile sunulduğunda bireylerin daha esnek ve özgün çözümler sunmasına olanak sağladığı için geometri görevlerinin çözümünde matematiksel yaratıcılığı destekleme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the role of the dynamic geometry software on mathematical creativity of pre-service mathematics teachers in geometry tasks. The sample of the present study was five pre-service mathematics teachers in a public university in Ankara. The sample of the study was selected by the convenience sampling method from the pre-service mathematics teachers who took Exploring Geometry with Dynamic Geometry Applications course. The preservice mathematics teachers asked to solve three different geometry tasks with more than one ways. The pre-service teachers asked to solve the task 1 in the paper-pencil environment and the task 2 in the GeoGebra environment. They were free to use any environment in the task 3. The source of the main data was participants‟ written works, GGB files, and video recordings. The data was analyzed by using written works, GGB files, and video recordings in terms of three dimensions of creativity: fluency, flexibility, and originality. Both mathematical creativity and the three dimensions of creativity were discussed by examining students' solutions in pencil-paper and dynamic geometry environments. Results reveal that GeoGebra set an environment for the pre-service teachers that enabled them to use their mathematical creativity in geometry tasks by supporting the different dimensions of creativity. While the fluency of pre-service teachers did not seem to be affected by the environment, it promotes the flexibility of preservice teachers by allowing them to create alternative solution ways. Also, the combination of GeoGebra with the paper-pencil seemed to be more supportive of the pre-service teachers' flexibility. In short, GeoGebra has the potential to support mathematical creativity in solving geometry tasks because it allows individuals to provide more flexible and original solutions, especially when presented with a paper-pencil environment.