Dinamik geometri uygulamalarının 9. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı öz-yeterlik inançlarına ve kavramsal anlamalarına etkisi
The effect of dynamic geometry applications on 9th grade students mathematical literacy self efficacy beliefs and conceptual understanding
- Tez No: 969438
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Education and Training, Science and Technology, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital teknolojilerin hızlı gelişimi eğitim ortamlarında da köklü değişimlere yol açmıştır. Bu bağlamda matematik eğitimi de teknolojik araçlarla yeniden şekillenmektedir. Özellikle matematik okuryazarlığı, öğrencinin günlük yaşam problemlerini matematiksel problem çözme aşamalarıyla çözmesi yeterliliğini geliştirmeyi amaçladığından, teknoloji entegrasyonuyla yapılan matematik eğitiminin matematik okuryazarlığı üzerindeki etkisi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, dinamik geometri uygulamalarının 9. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı öz-yeterlik inançlarına ve kavramsal anlamalarına etkisinin anlamlı olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada eşitlenmemiş kontrol gruplu öntest- sontest modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde Bağcılar ilçesine bağlı bir devlet lisesinde bulunan 9. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Yansız atama yöntemiyle araştırmanın kontrol ve deney grupları belirlenmiştir. Uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada deney grubundaki öğrencilere GeoGebra yazılımı aracılığıyla teknoloji destekli ve etkileşimli bir öğretim planı sunulmuştur. Plan hazırlanırken TPAB (Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) kuramsal çerçevesi esas alınmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere MEB Maarif Modelinde yer alan öğrenme çıktıları çerçevesinde ders kitapları kullanılarak öğretim yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Matematik Okuryazarlığı Öz-yeterlik Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kavramsal Anlama Testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan nicel verilerin analizi bir istatiksel analiz programında yapılmıştır. Veri analizinde bağımsız örneklem t-test kullanılmıştır. Ön-test ve son-test değerlendirildikten sonra GeoGebra yazılımı etkinliklerinin, öğrencilerin matematik okuryazarlığı öz-yeterlik inançlarına ve kavramsal anlamalarına etkisi olup olmadığına karar verilmiştir. Elde edilen bulgular; deney grubunun, kontrol grubuna kıyasla matematik okuryazarlığı öz-yeterlik inançlarında ve kavramsal anlama düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, GeoGebra'nın görselleştirme ve etkileşimli yapısının, öğrencilerin kavramsal anlamalarına ve matematik dersine olan özgüvenlerinin artmasına büyük katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, 9. sınıf matematik müfredatına dinamik geometri yazılımlarının entegre edilmesinin, öğrencilerin kavramsal anlamalarını, matematiksel yeterliliklerini ve inançlarını güçlendirmek için etkili bir yol olabileceğini göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar için, bu tür yazılımların farklı sınıf seviyelerinde ve diğer matematik konularında kullanımının etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies in recent years has led to fundamental changes in educational environments. In this context, mathematics education is also being reshaped through the integration of technological tools. Particularly, mathematical literacy aims to develop students' competence in solving real-life problems through mathematical problem-solving processes. Therefore, the integration of technology into mathematics education plays a critical role in enhancing this mathematical literacy. This study investigates whether the use of dynamic geometry applications has a significant effect on 9th grade students' self-efficacy beliefs regarding mathematical literacy and their conceptual understanding. The research employed a pretest-posttest design with nonequivalent control groups. he study group is composed of 9th-grade students from a public high school in the Bağcılar district of Istanbul province during the 2024-2025 academic year. The experimental and control groups were assigned through non-random assignment, and convenience sampling was used in the selection of participants. In this study, the students in the experimental group received a technology-supported and interactive instructional plan through the use of GeoGebra software. The instructional design was based on the theoretical framework of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). On the other hand, the students in the control group were taught using textbooks aligned with the learning outcomes outlined in the Ministry of National Education's Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli. The data collection tools utilized were the Mathematics Literacy Self-Efficacy Scale and Conceptual Understanding Tests developed by the researcher. Quantitative data collected for the study was analyzed using a statistical analysis program. An independent samples t-test was employed in the data analysis. After evaluating pre-test and post-test results, the study determined whether the GeoGebra-based instructional activities had a significant impact on students' mathematical literacy self-efficacy beliefs and their conceptual understanding. The findings reveal that the experimental group demonstrated a statistically significant increase in both mathematics literacy self-efficacy beliefs and conceptual understanding levels compared to the control group. Specifically, GeoGebra's visualization and interactive features were found to have made a substantial contribution to students' conceptual understanding and their confidence in the mathematics course. These results suggest that integrating dynamic geometry software into the 9th-grade mathematics curriculum can be an effective way to strengthen students' conceptual understanding, mathematical proficiency, and beliefs. For future research, it is recommended to examine the effects of using such software at different grade levels and across various mathematics topics.