Türkiyede çocuk işçiliğine karşı mücadele: Kamu yönetiminin araçları
The struggle against child labor in Turkey: Tools of public administration
  1. Tez No: 682137
  2. Yazar: UĞUR MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bugün varlığını sürdüren çocuk işçiliği tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye için de önemli bir problem olarak görülmektedir. Çocukların çalışması, onların güvenliklerini ve sağlıklarını tehlikeye atarken, çocukluklarını yaşamalarını engellemekte, eğitimden uzaklaştırırken de geleceklerine olumsuz etki etmektedir. Aynı zamanda çocuk işçilerin kullanımı, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en fazla karşılaşılan insan hakları ihlallerinden biridir. Çocukların çalışma yaşamında korunması ve çocuk yaşta çalıştırılmalarına engel olunmasına yönelik ulusal ve uluslararası alanda çeşitli hukuki düzenlemeler oluşturulmuştur. Bu kapsamda incelendiğinde en önemli program 1992 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından oluşturulan ve şu anda 88 ülkede faaliyet gösteren Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Programıdır. Bu program kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların çocuk işçiliğini ortadan kaldırma hedefleriyle açıklanan istatistikler incelendiğinde, dünyada görülen genel eğilimin çocuk işçiliğin önlenmesinde hedefinden uzak kalındığını ortaya koymaktadır. Çocuk işçiliğinin tümüyle yok edilmesi, uzun dönemli ve nihai bir hedef olmasına rağmen bu hedefe ulaşılması, ülkelerdeki ekonomik ve sosyal gelişmelerle bağlantılıdır. Bundan dolayı, çocuk işçiliğine yol açan yapısal etkenler giderilmeye çalışılırken, öteki taraftan orta ve kısa dönemde çalışan çocukların korunmasıyla ilgili konular en önemli politikalar arasında yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Child labor, which continues to exist today, is seen as an important problem for Turkey as well as all over the world. Children's work endanger their safety and health, prevent them from living their childhood, and adversely affect their future when they are removed from education. At the same time, the use of child labor is one of the most common human rights violations the world faces today. Various legal regulations have been established in the national and international arena to protect children in working life and to prevent them from being employed at a young age. When examined in this context, the most important program is the International Program on the Elimination of Child Labour, created by the International Labor Organization in 1992 and currently operating in 88 countries. When the statistics announced by the relevant institutions and organizations with the aim of eliminating child labor within the scope of this program are examined, it is revealed that the general trend in the world is far from the target of preventing child labour. Although the complete elimination of child labor is a long-term and final goal, achieving this goal is linked to the economic and social developments in the countries. Therefore, while trying to eliminate the structural factors that cause child labor, on the other hand, the protection of children working in the medium and short term should be among the most important policies.