Düşük karbonlu ST37 yapı çeliğinin ısıl işlem sonrası yapısı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the structure and mechanical properties of low carbon ST37 structural steel after heat treatment
  1. Tez No: 682141
  2. Yazar: MAHİR AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHANGARDASH ASGAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, düşük karbonlu St37 yapı çeliğinin ısıl işlem öncesi ve sonrası yapısı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi yapılmıştır. St 37 yapı çeliği düşük karbonlu bir çelik olmasından dolayı kolay kaynaklanabilir. Bu yüzden kullanımı oldukça yaygındır. Deneyler için 4 adet St37 yapı çeliği 8x8 kare demir 30 cm uzunluğunda numune kullanılmıştır. Isıl işlem uygulanmamış ve ısıl işlem yapılmış tüm malzemelerin mikroyapıları karşılaştırma yapılabilmesi için incelenmiştir. Çalışma sırasında kullanılan 4 numuneyede rekristalizasyon tavı uygulanmıştır. Diğerleri 1 adet numune fırında soğutulmuş, 1 adet numune suyun içerisinde tam soğuyana kadar su verme, 1 adet numune suyun içerisinde 10 sn. daldırılıp dışarda soğutma, 1 adet numune ise suyun içerisinde 1 sn. daldırılıp dışarda soğutma şeklindedir. Aşınma, sertlik ve çekme deneyleri yapılmıştır. Aşınma ölçümleri ve metalografik incelemeler taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure and mechanical properties of low carbon St37 structural steel before and after heat treatment were investigated. St 37 structural steel can be easily welded because it is a low carbon steel. Therefore, its use is quite common. For the experiments, 4 St37 structural steel 8x8 square iron 30 cm long samples were used. The microstructures of all non-heat-treated and heat-treated materials were examined for comparison. Recrystallization annealing was applied to 4 samples used during the study. Others 1sample is cooled in the oven, 1 sample was quenched in water until completely cooled, 1 sample was kept in water for 10 seconds. immersed and cooled outside, 1 sample in water for 1 second. It is in the form of immersion and cooling outside. Wear, hardness and tensile tests were carried out. Wear measurements and metallographic examinations were analyzed by scanning electron microscope (SEM).