Gazaltı (MAG) kaynağında kullanılan rutil, bazik ve metal özlü tellerin kaynak metali özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of rutile, basic and metal cored wires used in MAG welding on the weld metal properties
- Tez No: 343774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, gazaltı (MAG) kaynak yönteminde rutil, bazik ve metal özlü tellerin kaynak metali özellliklerine etkileri araştırılmıştır. MAG kaynağı sahip olduğu avantajları nedeniyle endüstrideki kullanım oranını giderek arttırmaktadır. MAG kaynağındaki en önemli noktalardan bir tanesi tel elektrod seçimidir. Bu yöntemde tel elektrod ve koruyucu gaz kombinasyonu sonucunda ortaya çıkan kaynak metalinin bileşimi, gerekli mekanik ve fiziksel özellikleri karşılamak zorundadır. Bu çalışmada, MAG kaynağında elektrod tipinin kaynak dikişi özelliklerine etkisi incelenmiştir. Deneylerde ana metal olarak St 37 düşük karbonlu yapı çeliği, koruyucu gaz olarak (%75-80 Ar + CO2), gazı, ilave metal olarak ise farklı karakterlerdeki Rutil, Bazik ve Metal özlü tellerin kullanılmıştır. Farklı ilave malzeme kullanımının, kaynak dikişinin mekanik özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla çekme ve sertlik deneyleri yapılmış, daha sonra da mikroskobik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda, telin özündeki boşlukların kaynak metalinde gözeneklere sebeb olduğu görülmüştür. En sert kaynak metalinin bazik özlü oluşturulduğu ayrıca, rutil özlü telle yapılan kaynak metalinin en sünek olduğu ve ana metale en yakın sünekliğe sahip olduğuda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by the method of gas metal arc (MAG) welding, the effect of rutile, basic and metal cored wires on the weld material properties has been investigated. MAG welding, due to the adventages it has got, has gradually been increasing the rate of use in industry. One of the key points in MAG welding is the selection of electrode wire. In this method, the composition of weld wire which comes out as a result of the electrode wire and protective gas combination should meet the mechanical and physicial requirements. In this study, the effect of electrode type on weld seam properties has been investigated. In the experiments, St 37 low carbon structural steel as the ?base material?, (%75-80 Ar + CO2) as the ?protective gas?, rutile, basic and metal cored wires with various characteristics as the ?add material? have been used. In order to determine the effects of using different ?add material? on weld seam mechanical properties, tensile and hardness tests have been performed and then the microscopic investigations have been performed. As a result of the experimental studies, it has been determined that the holes in the core of the wire has caused pores in the weld seam, and the hardest weld seam has been formed with ?basic?. Moreover, it has also been observed that the weld seam done by rutile flux cored is the most ductile and is has the closest ductility of the base material.