The reconstruction of authorial identity in contemporary author fictions: A.S Byatt's Possession, David Lodge's Author, Author and Maggie Gee's Virginia Woolf in Manhattan
A.S Byatt'ın Sahipler, David Lodge'un Yazar, Yazar ve Maggie Gee'nin Virginia Woolf Manhattan'da adlı yazar romanlarında yazar kimliğinin yeniden kurgulanması
- Tez No: 682144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışma, A.S Byatt'ın Sahipler (1990), David Lodge'un Yazar, Yazar (2004) ve Maggie Gee'in Virginia Woolf Manhattan'da (2014) adlı eserlerini çağdaş yazar romanı türünün örnekleri olarak incelemektedir. Viktorya dönemi şairleri ile Henry James ve Virginia Woolf gibi modernist yazarların yeniden ele alındığı ve çağdaş yazar figürleri ile bir araya getirildiği bu romanlar, bu özellikleriyle, okuyucuya, yazarlık kavramı ve pratiklerinin yüzyıllar boyunca gelişimi ve değişimini gösteren çok katmanlı bir tartışma sunarlar. Bu teze konu olan her üç romanda da çağdaş yazarların eserlerinde karşımıza çıkan endişeye rastlanmaktadır: Yazar ölmüş müdür? A.S Byatt yazarın ölümünü, kullandığı Neo-Viktoryen perspektif ile eleştirirken, David Lodge, Henry James'e karşı duyduğu“etkilenme endişesini”James'i kurgusal bir kahraman olarak sunarak aşabilir ve metin üzerinde otoritesini sağlayabilir. Maggie Gee ise romanının kahramanını tarihsel gerçekliğinden çok farklı bir mekân ve zamanda hayal ederek kendisini metin üzerindeki tek otorite ilan eder. Bu üç yazar, aynı zamanda akademisyen ve eleştirmen olmaları sebebiyle, yazar romanlarında bu çift bilince sahip olmanın yarattığı belirsizliği de irdelemektedirler. Byatt, Lodge ve Gee; yazarı, yaratıcı, entellektüel, eleştirmen ve nihayet yazan kişi olarak yüceltirler. Post-postmodern ve yeniden yapılandırmacı bir yaklaşım benimseyen bu çalışma, çağdaş yazar romanlarında, yazarın kimliği ile birlikte metnin dünyasına geri getirildiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses Possession (1990) by A.S Byatt, Author, Author (2004) by David Lodge and Virginia Woolf in Manhattan (2014) by Maggie Gee as examples of contemporary author fictions. By revisiting historical authors such as Victorian poets, Henry James and Virginia Woolf and juxtaposing these authors with contemporary author figures, these novels present a multi-layered discussion of authorship practices across centuries. The three novels analysed here all deal with the anxiety governing the work of the contemporary author: Is the Author dead? A.S Byatt challenges the death of the author through her Neo-Victorian tropes while David Lodge claims the authorial power as he negotiates the anxiety of influence he has over Henry James. Gee, on the other hand, establishes authorial power through imagining her heroine in a completely different setting as opposed to the historical reality. Due to the fact that these three authors are also novelists-critics, their author fictions also address the ambivalence caused by this double consciousness. Byatt, Lodge and Gee celebrate the author as a creator, an intellectual, a critic and a writer. Adopting a post-postmodern and reconstructive methodology, this study asserts that in contemporary author fictions, the authorial identity is brought back to the textual world.