Factors affecting Youtube advertising videos
Eğitim ve mesleğin Youtube reklam videoları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 682163
  2. Yazar: OBADA ALORFAHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde sosyal medya, farklı sektörlerdeki şirketlerin hedef kitleleriyle iletişim kurmaları açısından çok önemli bir yer edindi. İzleyicilerin zihninde iyi bir imaj yaratmanın yanı sıra yeni dijital platformlarla sosyal medya pazarlaması gittikçe etkisini arttırdı. Günümüzde bu platformların etkinliği, hangi platforma zarar vermenin en iyi olduğunu belirlemesi açısından pazarlamacı için önemli bir teşviktir. Bu çalışma YouTube reklam etkinliği hakkındaki araştırmaları bulunduruyor. Çalışma, eğitim ve mesleğin YouTube reklam videoları üzerindeki etkisine ve bu değişkenlerin etkili reklam videoları üzerinde nasıl kritik bir kural oynadığına odaklandı. İstanbul'da bulunan 400 kişiye YouTube platformlarına nasıl tepki verdikleri ve bağlantı kurdukları, reklam videosunu unutulmaz kılan nedenler nelerdir tarzında sorular formu ile yapıldı. Ayrıca video mesajını net bir şekilde anlamaya çalışma, meşguliyet reklam videosu ile meslek ve eğitim arasında anlamlı bir ilişki bulundurmuştur. Unutulmaz reklam videosu ile ise reklam, iletişim, eğitim ve meslek arasında anlamlı bir ilişki bulundurmuştur. YouTube görüntüleyicisine açık bir şekilde mesaj gönderin. Sonuç olarak; tüm bu bulgular, reklamveren için en iyi kitleleri hedeflemek, şirketleri para israfından ve yanlış kitleleri hedeflemekten korumak için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Now day's social has become very important for companies in different sectors to communicate with their target audiences. And to create a good image in the audience's mind. With the new digital platforms, social media marketing becomes more and more important and the effectiveness of those platforms today is an important incentive to the marketer to determine which platform is the best to make determined. This study searches the effectiveness of YouTube advertisements. The study focused on the impact of education and occupation on YouTube advertising videos, and how those variables play a critical role on the effectiveness of advertising videos. A survey questionnaire is implemented on 400 people located in Istanbul to search how they connect and react to the YouTube platforms, what makes the advertising video memorable, and factors that provide a clear understanding of the video message. The study found three important points. These are: there is a significant relation between the occupation and education engaging the advertising video, there is a significant relation between education and occupation with making the advertising video memorable, and there is a significant relation between education and communicating the advertising message clearly to YouTube viewer. In addition, there is no relation between occupation and communicating the advertising message clearly to YouTube viewer. As a result, all of these findings are crucial for the advertiser to be able to target the best audiences clearly, and also to protect companies from wasting money and targeting the wrong audiences.