Finite element modelling of needle peen forming
Noktasal dövmenin sonlu elemanlar modellemesi
- Tez No: 682180
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Noktasal şekillendirme, artık gerilim yoluyla yönetilebilen bir kontrollü deformasyon türüdür. Artık gerilim dağılımı iş parçasına son şeklini verir. Bu işlem darbe adı verilen metalik, seramik veya lazer atışları kullanılarak uygulanır. Tüm çekiçleme yöntemleri için ana prensip aynıdır. Diğer noktasal şekillendirme metodlarına kıyasla, İğne ile Noktasal Şekillendirme prosesi optimizasyon kolaylığı ve yüksek enerji verimliliği açısından tercih edilen özelliklere sahiptir. Bu araştırma, NPF'nin farklı çalışma basınçları altında SAE1070 çelik Almen şerit tip A ve tip C'nin farklı kalınlıklar ve farklı girinti derinlikleri üzerindeki etkilerini tanımlamak ve kurulumu FE analiz modeli ile karşılaştırmak için deney düzeneği oluşturmayı amaçlamaktadır. Doyma noktaları ve ark yükseklikleri, 2 farklı kalınlıktaki plaka için, 4 farklı basınç altında, 6 farklı girinti derinliği yüzdesine maruz bırakılmıştır. İş parçalarının Z eksenindeki (ark yükseklikleri) plastik deformasyonlar, bir CNC freze tezhanının kafasına monte edilen bir komparatör ile ölçüldü. Maksimum ark yüksekliğinde, deneyler ile FE modelleme sonuçları arasında % 5.7 sapma gözlendi. Sunulan NPF methodolojisi, tek bir iğne ile çoklu darbe uygulayarak, sac levha profilinin son konkavitesinin ve maksimum yay yüksekliğinin tahmin edilmesinin mümkün olduğunu kanıtlamaktadır. Sonuçlar, iş parçalarının dışbükeyliğinin, etkinin merkezindeki mutlak sıkıştırılmış gerilim değerlerini değiştirerek yönetilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Peen Forming is a type of controlled deformation that can be managed through residual stress for a workpiece forming process. This process is typically applied using metallic, ceramic, or laser shots called impact. The main principle is the same for all peening methods. Instead of others, the Needle Peen Forming (NPF) has preferable properties in respect to optimizing the process and high energy efficiency. This research aims to create an experimental setup to define the effects of NPF on the different thicknesses and, different indentation depths of SAE1070 steel Almen strip type A and type C under different working pressures and, to compare the experimental setup with the FE analysis model. The saturation points and the arc heights of strips were exposed to 6 different indentation depth ratios under 4 different pressures. The plastic deformations on the Z-axis ( arc heights ) of workpieces were quantified by a comparator probe that assembled a CNC milling machine's head. A maximum 5.7% difference in arc height was observed between the results of FE modeling and experimental studies. The presented NPF methodology with one needle by multiple impacts proves possible to estimate the last concavity and arc height of sheet metal surface profile. The results prove the convexity of the workpieces can manage by changing the compressed stress at the center of the impact.