Academic motivation of middle school students: Perceived teacher affective support, number of ınteraction partners, prior achievement, and homophily
Ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyonu: Algılanan öğretmen duygusal desteği, etkileşim partneri sayısı, önceki başarı ve homofili
  1. Tez No: 682179
  2. Yazar: İZZET UTKU ÇAYBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR, DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin başarı motivasyonlarının olası kaynaklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle iki ana araştırma sorusu vardır. Öncelikle öğrencilerin başarı motivasyonu ile öğrencilerin geçmiş performansları, algılanan öğretmen duyuşsal desteği ve etkileşimde bulundukları akran sayısı arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci olarak, akran grubu üyeleri arasında motivasyon açısından homofili olup olmadığı incelenmiştir. Öğrenci motivasyonunu ölçmek için Ortaokul için Beklenti- Değer Ölçeği, Durumlu Beklenti-Değer Teorisi temel alınarak geliştirilmiştir. Ölçek ile öğrencilerin başarı beklentileri, fayda değerleri ve içsel değerleri ölçülmüştür. Yapısal eşitlik modeli analiz bulgularına göre öğrencilerin başarı motivasyonları önceki performansları ve algılanan öğretmen duyuşsal desteği ile ilişkiliyken, etkileşimde bulundukları akran sayısı ile başarı motivasyonları arasında bir ilişki bulunmamıştır. İkinci araştırma sorusu için akran grupları incelendiğinde ise, akran gruplarının başarı motivasyonu açısından homojen olduğu bulunmuştur. Ancak kız gruplarının erkek gruplarına göre öznel görev değerleri açısından daha homojen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore possible sources of middle school students' achievement motivation. Therefore, two main research questions were examined. In this regard, firstly, the relationship between student's achievement motivation and students' past performance, perceived teacher support, and the number of peers they interact with was examined. Secondly, it was examined whether there is homophily among peer group members in terms of motivation. In order to measure student motivation, the Expectancy- Value Scale for Middle School was developed based on the Situated Expectancy-Value Theory. With the scale, students' expectancies for success, utility values, and intrinsic values were measured. Results of structural equation modeling analysis revealed that while students' achievement motivations were associated with their prior achievement and perceived teacher affective support, there was no relationship between the number of peers they interacted with and their achievement motivation. When the peer groups were examined to answer the second research question, the peer groups were found to be homogeneous in terms of achievement motivation. However, it was found that the girl groups were more homogeneous in terms of subjective task values compared to the boy groups.