Su ve sülfatlı ortamların alunit + silis kompozisyonlu harçların özellikleri üzerine etkisi
The Effect of water and sulphate environment on the features of the compozitioned mortors
- Tez No: 68219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Alunit ve silis dumanı harcın özelliklerine etkileri farklıdır. Yüksek dayanımlı harç elde etmek amacıyla silis dumanı oranı sabit tutularak yüksek dayanımlı PÇ 42.5 'a değişik oranlarda alunit katılarak iki farklı dozajda numuneler elde edilmiştir. Elde edilen numunelerin erken ve ileri yaşlardaki, su ve sülfat ortamında basınç dayanımı ve ağırlık değişimleri ölçülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca karışımdaki alunit oranlarının rötre/genleşme ve eğilme dayanımı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla numuneler üzerinde ölçümler yapılmıştır. Sonuç olarak silis dumanı %10 oranında sabit tutulup, alunit %5 oranından fazla olduğunda dayanımda ciddi kayıplara uğradığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of alunite and silica fume to features of mortar is different. İn order to get high strength mortar, samples are produced in two different dose by adding silica fume at a fixed rate and alunite having different guantities (in each experiment) into high strength PC 42.5. For the samples produced compressive strenght in water enviroment, and compressive strength and modification in weight in sulphate enviroment at early and late ages are measured and these results are compared. To observe the effects of the percentage of alunite in compounds, also on shrink/dilatation and curve strength measurements are made for samples. As a result, it's determined that if the ratio of silica fume is setted fixed 10% and the ratio of alunite is more that 5%, strength is decreased seriously.