Makromoleküllerin elektrooksidasyonla parçalanması ve yöntemin deterjan kirliliğinin giderilmesi amcıyla uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 58132
  2. Yazar: SİBEL ZOR (DEMİREL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
142 ÖZET Evsel endüstriyel atıklar arıtılmadan su kaynaklarına (göl, deniz, nehir v.b.)verilmektedir.Suların niteliklerini bozan bu atıklardaki organik kirleticilerden biride deterjanlardır. Deterjanlar hammaddesi olan lineer alkil benzen ve bunun sülfolanması ile oluşan lineer alkil benzen sülfonat ve bir takım katkı maddeleri içerir. Lineer alkil benzen sülfonatın biyolojik parçalanmaya karşı dirençli olması zamanla sudaki konsantrasyonun artması ve bunun sonucu olarak sudaki canlıların ölmesine yol açmaktadır. Suyun ışık geçirgenliğini ve suda oksijen çözünürlüğünü azaltarak dolaylı yoldan canlıların yaşamını etkilemektedir. Ayrıca alıcı su kaynaklarında LAS miktarının artması suda köpürmeye ve suyun yüzey geriliminin düşmesine neden olmaktadır. LAB ve LAS'm sudaki bu zararlı etkisini gidermek amacıyla bu moleküllerin elektrokimyasal yollarla kısa sürede, parçalanması düşünülerek, bu moleküllerin Pt, Fe ve Al elektrot üzerindeki elektrooksidasyonu araştırılmış tır. Çalışma elektrodu olarak Pfnin kullanıldığı sülfatlı ortamlarda elde edilen akım- potansiyel eğrilerinde anodik bölgede elektrot yüzeyindeki LAS moleküllerinin adsorblandığı belirlenmiş, adsorblanan bu LAS moleküllerinin parçalandığıda elde edilen yüzey aktif madde yüzdesi sonuçlarıyla desteklenmiştir. +1,6V gerilimin uygulandığı sülfatlı ortamlarda düşük derişimli çözeltilerdeki yüzey aktif madde yüzdesi 6 saat sonunda %60 oranında azalırken, 20 V gerilimin uygulandığı tüm ortamlarda (30, 150 ve 300ppm) yüzey aktif madde yüzdesi %50-63 oranında azaldığı belirlenmiştir. Sülfatlı ortamlarda yüzey aktif madde yüzdesinde görülen bu azalma klorürlü ortamlarda fazla değildir. Buna göre, +1.6V gerilimin uygulandığı klorürlü ortamlarda yüzey aktif madde yüzdesi 6 saat sonunda % 10-3 oranında azalırken, 20V gerilimin uygulandığı tüm ortamlarda yüzey aktif madde yüzdesi % 12-5 oranında azalmaktadır. Sülfatlı ve klorürlü tüm ortamlarda LAB ve LAS ilavesiyle ayrışma gerilimlerinde belirgin bir değişim görülmemiştir. Fe ve AFun çalışma elektrodu olarak kullanıldığı sülfatlı ve klorürlü ortamlarda anodik ve katodik akım potansiyel eğrilerinde akam yoğunluğu artmaktadır. Fe'nin çalışma elektrodu olduğu sülfatlı ortamlarda +1.6V gerilimin uygulandığı koşullarda yüzey aktif madde yüzdesi % 35-10 oranında azalırken bu oran klorürlü çözeltilerde özellikle düşük derişimlerde % 65olmaktadır. Çalışma elektrodu olarak alüminyum kullanıldığı sülfatlı ortamlarda yüzey aktif madde yüzdesindeki azalma çözeltinin gerilimin uygulandığı koşullarda gösterdiği azalma kadardır. Klorürlü çözeltilerde ise yüzey aktif madde yüzdesi +1,6V gerilimin uygulandığı koşullarda % 50-60 oranında azalmaktadır. Fe ve Al'un çalışma elektrodu olarak kullanıldığı özellikle klorürlü çözeltilerde belirlenen yüzey aktif madde yüzdesindeki azalma Fe ve Al'm elektrokatalitik etkinliğinden çok, anyonik karakterli olan LAS moleküllerinin Fe ve Al iyonlarıyla koagüle olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY Domestic and industrial wastes are delivered without treatment directly to water sources (lakes, seas, rivers etc.). One of the organic pollutants in this waste that ruins the quality of waters are detergents. Detergents contain as their raw material linear alkyl benzene and linear alkyl benzene sulphonate made out of the former by sulphonat it, and some additive substances. Linear alkyl benzene sulphonate's resistance to biological disassembly causes if s concentration in the water increase and so leads to the death of life under water. By way of decreasing the water's permeability to light and the oxygen solubility in water, it is indirectly effecting the living creatures. In addition, the increase of LAS amount in water sources the water to foam and the water's surface tension to drop. The electrooxidation of these molecules on Pt, Fe and Al electrodes has been researched with the thought of breaking these molecules through electrochemical ways for the purpose of eradicating the harmful effects of LAB and LAS. In current-potential curves obtained in sulphate solutions where Pt is used as working electrode, it has been determined that LAS molecules on the anodic zone of the electrode surface have been absorbed, and surface active substance percentage results supported that absorbed LAS molecules were disassembled, while the surface active substance percentage in the solutions of lower concentration decreased by 60 % after 6 hours in sulphate having conditions where a potential of +1,6 V is applied, it has been established that surface active substance percentages decreased by 50-63 % in all conditions (30, 150, 300ppm) where a potential 20 V was applied. This decrease of surface active substance percentage seen in sulphatic conditions is not as much in chloruritic conditions. According to this, while the surface active substance percentage decreases by 10-3 % after 6 hours in chloruritic conditions where +1,6 V is applied, the surface active substance percentage in all conditions where 20 V is applied decreases by 12-5 %. No significant changes have been evidenced in decomposition potential in all sulphatic or chloruritic conditions by adding LAB and LAS. The current density in anodic and cathodic current potential curved increases in sulphatic and chloruritic conditions where Fe and Al are used for working electrodes. While145 the surface active substance percentage decreases by 35-10 %, in sulphatic conditions where Fe is the working electrode and a potential of +1.6 is applied, this percentage is 65 % in chloruritic solutions especially at lower concentrations. In conditions where aluminum is used as the working electrode, the decrease in the surface active substance percentage is as much a decrease as in conditions when a current is applied to the solution. Whereas in chloruritic solutions, the surface active substance percentage decreases by 50-60 % in conditions where a current of +1.6 V is applied. It has been concluded that the decrease in surface active substance in cases where Fe and Al are used as operating electrodes, especially in chloruritic solutions, depends on the anionic character of LAS molecules coagulation occurs with the Fe Al ions rather than the electrocatalytic activity of Fe and Al.