Sporcuların bilinçli farkındalık ile zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mindfulness and mental training skills and technical levels of athletes
- Tez No: 682198
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; sporcuların bilinçli farkındalık ile zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 299'u erkek (%54,6) (Xyaş=21,98±3,42) 249'u kadın (%45,4) (Xyaş=20,63±2,51) olmak üzere toplam 548 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri ve Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak normallik varsayımları için çarpıklık basıklık değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda iki bağımsız grup karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız gruplar karşılaştırmasında One Way Anova testi, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için pearson korelasyon analizi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni yordamadaki gücünü belirlemek adına çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular incelendiğinde, zihinsel antrenman beceri ve teknik bileşenlerinin bilinçli farkındalık düzeyini anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Bu bağlamda zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeyi arttıkça bilinçli farkındalık düzeyinin de artacağı yönünde bir sonuç elde edilmiştir. Bununla birlikte araştırma kapsamında demografik değişkenler için yapılan analizler incelendiğinde; cinsiyet, spor branşı, sporculuk düzeyi, spor yapma yılı ve mezun olunan lise türü değişkenlerinin gruplar içinde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; optimal sportif performans aralığını yakalamak için sporcuların antrenmanlarına bilinçli farkındalık ve zihinsel antrenman beceri ve tekniklerine ilişkin programların dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the mindfulness levels of athletes and their mental training skills and technical levels. A total of 548 students, 299 men and 249 women, studying at the Sports Sciences Faculties of universities in the Southeastern Anatolia region, participated voluntarily in the research. The research was designed in a relational screening model. Personal Information Form, Mental Training Inventory in Sports and Athlete Mindfulness Scale which is created by the researchers, were used as data collection tools within the scope of the research. In the analysis of the data, firstly, the skewness and kurtosis values were checked for the normality assumptions and it was determined that the distribution was normal. In this direction, t-test was used to compare two independent groups, One Way Anova test to compare more than two independent groups, Pearson correlation analysis to determine the relationships between variables, and multiple linear regression analysis to determine the power of independent variables in predicting the dependent variable. When the findings obtained within the scope of the research were examined, it was seen that mental training skills and technical components significantly predicted the level of mindfulness. In this context, it was concluded that as the level of mental training skills and techniques increases, the level of mindfulness will also increase. However, when the analyzes for demographic variables are examined within the scope of the research; It was determined that the variables of gender, sports branch, level of sportsmanship, year of doing sports and type of high school graduated were significantly different within the groups. As a result; In order to achieve the optimal range of sportive performance, it is recommended to include programs on mindfulness, mental training skills and techniques in the training of athletes.