Sezdirme yöntemi ve düz anlatım yöntemi ile yapılan dil bilgisi öğretiminin öğrenci başarısına ve erişisine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of grammar teaching with sense method and traditional lecture method on students' achievement and achievement level
- Tez No: 682197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ ARSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı; dil bilgisi öğretiminde kullanılan sezdirme yönteminin, öğrenci başarısına etkisini belirlemek ve dil bilgisi konularının öğretiminde düz anlatım yöntemi ile sezdirme yönteminin öğrenci başarısına etkisini karşılaştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Sivas ili Merkez ilçesinde öğrenim gören Yakupoğlan Ortaokulu 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu; 24'ü deney, 21'i kontrol grubu olmak üzere toplam 45 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna sezdirme yöntemi, kontrol grubuna ise düz anlatım yöntemi ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulama, 4 haftada toplam 8 ders saati üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Başarı Testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde; deney ve kontrol gruplarının ön ve son testlerde elde ettikleri başarı puanlarının ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi, Wilcoxon testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda; dil bilgisi öğretiminin sezdirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildiği deney grubu öğrencilerinin son test başarı puanları ortalamalarının ön test başarı puanları ortalamalarına göre anlamlı derecede arttığı, dil bilgisi öğretiminin düz anlatım yöntemiyle gerçekleştirildiği kontrol grubu öğrencilerinin son test başarı puan ortalamalarının ön test başarı puan ortalamalarına göre artsa da bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Aynı şekilde erişi puanları incelendiğinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın olduğu da görülmektedir. Bu durum sezdirme yöntemin, dil bilgisi öğretiminde başarıyı sağlamada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the sense method used in grammar teaching on student achievement and to compare the effect of traditional lecture method and sense method on student achievement in teaching grammar. In this study, experimental design, one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 8th grade students of Yakupoğlan Secondary School, studying in the Central district of Sivas province in the 2020-2021 academic year. The study group consists of 45 students, 24 of which are in the experimental group and 21 are in the control group. The study was carried out with the sense method for the experimental group and the traditional lecture method for the control group. The study was carried out over a total of 8-course hours in 4 weeks. In the research, the Achievement Test developed by the researcher was applied as a data collection tool. In the analysis of the data obtained from the research; Independent groups t-test, Wilcoxon test, and Mann Whitney U test were used to compare the mean scores of the experimental and control groups in the pre-test and post-test. At the end of the research; Although the average of the post-test achievement scores of the experimental group students in which grammar teaching was carried out using the sense method increased significantly compared to the averages of the pre-test achievement scores, the post-test achievement averages of the control group students whose grammar teaching was carried out using the traditional lecture method increased compared to the pre-test success averages and it was determined that it was not statistically significant. Likewise, when the achievement level scores are examined, it is seen that there is a significant difference in favor of the experimental group. This shows that the sense method is effective in ensuring achievement in grammar teaching.