Kesici takım malzemelerinin bilgisayar yardımı ile malzeme seçimi
Selection of cuting tool material b computer
- Tez No: 68224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
KESİCİ TAKIM MALZEMELERİNİN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA SEÇİMİ ÖZET Anahtar Kelimeler : Malzeme, seçim, kesici takım Bir üretim için gereken makine teçhizatını ve tesisin varlığı, bu araçların ve elemanların belirli bir seviyede bulunması, bunlardan aynı oranda faydalanmak için yeterli değildir. Uygulanan teknoloji ve çalışma koşullan önemlidir. Üretimin gerçekleşmesi için, makine teçhizat, kesici takım ve operatör üçlüsünün belirli bir uyum içerisinde çalışma zorunluluğu vardır. Ülkemizde makine-teçhizat ve kesici takımlardan tam kapasitede yararlanılamamaktadır. İlk geliştirilmiş kesici takım malzemesi HSS hız çeliğine benzeyen karbon çeliğidir ve bu çelik bir kaza eseri bulunmuştur. Manganez ile yapılan deneyler çeliğin havada sertleşebilmesini sağlamış, bunun sonucunda ise alaşımlı çeliğin karbon çeliğine göre çok daha iyi bir işleme kapasitesinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzyılda en büyük gelişme 1900'ler civarında Fredrik Taylor tarafından hız çeliğinin bulunmasıdır. 1930'lardan hemen önce süper HSS takımlar, daha sonra sinterlenmiş. karbürler takım malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzyıl için talaşlı imalat açısından yeni bir dönüm noktasıdır. Seramiklerin takma uç olarak kullanıma başlanmaları 1950'leri bulmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu sadece alüminyum oksit seramik malzeme olarak uygun bulunmuştur. Çok sert takım malzemelerinden olan kübik boron nitrür (CBN) ve çok kristalli elmas (PCD) malzemelerinin kullanılması 1970'leri bulmuştur. Günümüzde bilgisayar destekli kesici takım seçimi çalışmaları hızla sürmektedir. Bir çok kesici takım firmasının kendi ürünlerine yönelik seçim kılavuzları ve paket programlan mevcuttur. Bu çalışmada işlenen malzeme cinsine bağlı olarak, kesici takım malzemesinin ve diğer yardımcı elemanların seçimi, ayrıca öndegelen firma ürünlerinin karşılaştırılması bilgisayar programı yardımıyla yapılmıştır. Böylece hem imalatçıların kesici takım seçimi konusunda daha fazla alternatiflere ve isabetli seçime ulaşmaları düşünülmüştür. xı
Özet (Çeviri)
SELECTION OF CUTTING TOOL MATERIAL BY COMPUTER SUMMARY Keywords :Material, selection, cutting tool, The applying of technology and working conditions are more important than the existing of the machinery and equipment and establishing of the plant and being at the certain level of these elementy to make use of these. It is obliged to work the machinery and equipment, cutting tool and operator together by harmonize to ensure the production but unfortunately these machinery and equipments and cutting tools aren't working by full capacityin our country. The first developed cutting tool material is carbon steels which is like HSS speed steel, and this steel had been found out by change. The experiments carried out with manganese had been provided hordenability of steel in air. Finally, it was shown that a chipformer capacity was very better alloy steel according to carbon steel. In thos century, the most development is speed steel whose was found by Fredrick Taylor in 1900s. It has been started that super high speed steel tools were used before 1930s and after that sintered corbides as a cutting tool materials. This century is a newe transformed point for chipform manufacture. Ceramic interests cutters have been used in 1950s. It was found that AI2O3 ceramic material was only suitable as a result of researchs. Superhard cutting tool materials such as cubic boron nitride (C-BN), and polycrystalline diamond have been started by using in industrial fields in 1970s. Nowadays, the studies of cutting tool choice controlled computer have been rapidly continued. There are choice guide, and packed programs for a lot of cutting tool firms. In this study, depending on variety of chipformed materials, choice of cutting tool materials, other auxilary elements, and also comparision of vanguard firm products was carried out by computer program. Thus, products of cutting tool firm were described manufacturer and a lot of alternatives and right choice were obtained about cutting tool choice of manufacturer were thought. xu