Okul öncesi eğitim ve ilköğretime devam eden öğrencilerin kaynaştırma öğrencilerine ilişkin tutumlarının resimler ile incelenmesi
Examining the attitudes of students attending preschool education and primary education regarding their learning with pictures
- Tez No: 682258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE AKKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesine ve ilköğretime devam eden öğrencilerin, velilerinin ve öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencilerine ilişkin tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi ve ilköğretim bünyesinde sınıflarında kaynaştırma öğrencisi bulunan 10 öğretmen, 50 öğrenci, 50 veliden oluşmaktadır. Nitel veri analiz tekniklerinden durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, kaynaştırma öğrencilerine ilişkin tutumlarını belirlemek için uzman görüşleri alınarak, Sözer (2018) tarafından geliştirilen; Kişisel Bilgi Formu, Öğretmenlerin, Velilerin Kaynaştırma Öğrencilerine Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Kaynaştırma Öğrencilerine Yönelik Resim Soru Formu kullanılmıştır. Veriler öncelikli olarak deşifre edilerek excel formuna aktarılmış ve elde edilen veriler soru bazlı olarak, her soru içinde içerik analizi gerçekleştirilerek yapılmıştır. Verilerin analiz süreci, verilerin düzenlenmesi, ön okumaların yapılması, kodların organize edilmesi, verilerin sunulması ve yorumlanmasını içermektedir. Analiz sonuçlarının geçerliliğini sağlamak için öğrencilerin çizdikleri resimler, öğretmen ve veli görüşlerinden örnekler sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; olağan gelişim gösteren çocukların resimleri incelendiğinde, kaynaştırma eğitimi alan akranlarının kendilerinden farklı gördüğü yönleriyle ilgili resim çizimleri ve yorumlarına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin ise kaynaştırma öğrencilerine karşı olumlu tutum içinde oldukları, çalışmaları ve etkinlikleri çeşitlendirerek sınıf içi uyumu sağlamaya çalıştıkları görülmüş, ebeveynlerin tutumları incelendiğinde ise öğretmen tutumlarından ayırt edici görüş farklılıkları bulunmuştur. Ebeveynlerin olağan gelişim gösteren çocuklarına yönelik, kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin davranışlarının olumlu tutumların yanı sıra sınıf atmosferini olumsuz yöndeki etkilerine ilişkin tutumların yer aldığı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin kaynaştırma öğrencisine yaklaşımlarına ilişkin görüşlerinin olumlu yönde olduğu ancak sınıf içi davranışlarının olumsuz etkilerinin olduğu verilerine de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the attitudes of students who attend pre-school and primary education, their parents and teachers towards mainstreaming students. The study group of the research consists of 10 teachers, 50 students and 50 parents who have mainstreaming students in their classes in preschool and primary education affiliated to the Ministry of National Education. In this study, which was carried out using case study, one of the qualitative data analysis techniques, it was developed by Sözer (2018) by taking expert opinions to determine their attitudes towards mainstreaming students. Personal Information Form, Semi-structured Interview Form for Inclusion Students of Teachers, Parents, Picture Question Form for Inclusion Students were used. The data were primarily deciphered and transferred to the excel form, and the data obtained were made on the basis of questions, by performing content analysis for each question. Data analysis process includes organizing data, making preliminary readings, organizing codes, presenting and interpreting the data. In order to ensure the validity of the analysis results, pictures drawn by the students and examples from the opinions of teachers and parents were presented. According to the findings obtained from the research; When the pictures of children with normal development were examined, the drawings and comments of their peers who received mainstreaming education were found to be different from themselves. On the other hand, it was observed that teachers had a positive attitude towards inclusion students, they tried to achieve classroom harmony by diversifying their studies and activities. Differences were found in parents' attitudes towards their children who show normal development, positive attitudes of students who receive inclusive education, as well as negative effects on classroom atmosphere. It was also found that the opinions of the students about their approach to the mainstreaming student were positive, but their classroom behaviors had negative effects.