Konut kullanıcısının esnek tasarıma bakışı ve esnek kullanım tercihleri
Residential user's preferences of use and views on flexible design
  1. Tez No: 682257
  2. Yazar: DAMLA ÖZİNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Konut, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından birisidir. Değişimin kaçınılmaz olduğu günümüz dünyasında, insanoğlunun ihtiyaç ve isteklerinin değişip çeşitlenmesiyle birlikte konutun da değişime adapte olması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Konutun değişen ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verebilmesi ve içindeki mekanların farklı işlevlere uyum sağlayabilecek nitelikte olması esnek tasarım ile mümkün olmaktadır. Çalışma ile konutun esnek tasarıma olan ihtiyacını ortaya koymak ve kullanıcı görüşlerine dayanarak esnek kulanım tercihlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, esnek konut irdelenmiş ve bir uygulama çalışması yapılarak ülkemizde yaşayan konut kullanıcılarının esnek kullanım tercihleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, konutta esnek tasarıma ihtiyaç olduğu, konutun sürdürülebilirliği açısından esnek tasarımın kullanıcı beklentilerini karşıladığı ve konuttan beklenilen esnekliğin daha çok mekânsal-boyutsal tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing is one of the basic needs of human beings. In today's world, where change is inevitable, the necessity for the housing to adapt to change has emerged as the needs and requests of humans change and diversity. It is possible with flexible design that the housing can completely respond to changing needs and that the spaces in it can adapt to different functions. The aim of the study is to reveal the need for flexible design of the housing and to evaluate flexible usage preferences based on user views. For that reason , flexible housing has been examined and a survey has been made to determine the flexible usage preferences of housing users living in our country. As a result, it has been determined that there is a need for flexible design in the housing, that the flexible design satisfies the user expectations in terms of the sustainability of the housing, and that the flexibility expected from the housing is more spatial-dimensional.