Tarım kredileri ile tarımsal büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye örneği
Investigation of the relationship between agricultural credits and agricultural growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 682274
  2. Yazar: ESRA UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın temel amacı, bankalar tarafından sağlanan tarım kredileri ile tarımsal büyüme arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin 2005:1-2019:4 dönemine ilişkin üçer aylık veriler kullanılarak araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda bağımlı değişkeni tarım gayrisafi yurtiçi hasıla olan ve bağımlı değişkeni tarım ihracatı olan iki farklı model ile analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tarım kredilerini temsil etmek üzere ise, mevduat bankalarının sağladığı tarım kredileri, katılım bankalarının sağladığı tarım kredileri ve kalkınma ve yatırım bankalarının sağladığı tarım kredileri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin incelenmesi amacıyla ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılmış olup, elde edilen sonuçlar, her iki modelde de değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Uzun dönemde, mevduat ve katılım bankalarının kullandırdığı tarım kredilerindeki artışın hem tarım gayrisafi yurtiçi hasıla hem de tarım ihracatı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, hata düzeltme terimi katsayılarının negatif ve istatistiki olarak anlamlı olması da, değişkenler arasında kurulan uzun dönem ilişkilerin varlığını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the cointegration relationship between agricultural loans provided by banks and agricultural growth using quarterly datas for the period 2005:1-2019:4. For this purpose, analysis are carried out with two different models, whose dependent variable was agricultural gross domestic product and whose dependent variable was agricultural export. In the study agricultural loans provided by deposit banks, participation banks, development and invesment banks were used to represent agricultural loans. ARDL Bound Testing Approach was used to investigate the cointegration relationship between the variables, the results provide evidence that there is a cointegration relationship between the variables in both models. In the long-run it has been determined that the increase in agricultural loans provided by deposit and participation banks have a positive effect on both agricultural gross domestic product and agricultural export. In addition, error correction term coefficients were negative and statistically significant, which confirms existence of long-run relationships between the variables.