Ekolojik bağlamda endüstriyel tasarım: Greenpeace ve ÇEVKO üzerine karşılaştırılmalı bir inceleme
Industrial design in an ecology context: A review of Greenpeace and ÇEVKO
  1. Tez No: 682275
  2. Yazar: ASLI YÜKSELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ekoloji, canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen bir bilimdir. Endüstriyel tasarım ise ürünün şekil almış görünümüdür. Ekoloji ve endüstriyel tasarım ilişkisi üzerinden yola çıkarak, çevresel sorunlara dikkat çeken kuruluşlar arasından farkındalık yaratan Çevko ve Greenpeace gruplarının ve tasarımlarının incelenmesi araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çevresel farkındalık yaklaşımın temelini bu gruplar oluşturmaktadır. Doğa ile olan uyumları, ekolojik düşünce ve yaşam tarzları, geri dönüştürülebilirlik felsefesi çerçevesinde, içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacını da çevresel farkındalık gruplarının, ambalaj atıklarının geri dönüştürelebilirliği doğrultusunda yaşanabilir bir dünya adına yapmış oldukları tasarımların ve bilinçlendirmelerin incelenmesi oluşturmaktadır. Doğa ve tasarım etkileşimini maksimuma ulaştırmak için Çevko ve Greenpeace gibi çevreci kuruluşlarının önemine değinilerek vurgulanmak istenmiştir. Ayrıca araştırmada ekolojik tasarımların yani sürdürülebilir tasarımların sayesinde gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarının bilincinde ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı olacağı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda çevresel sürdürülebilirlik anlayışı yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Çevre sorunları günümüzde çözüm bekleyen ve tüm insanlığı yakından ilgilendiren çok önemli bir odak noktasıdır. Çevre sorunlarına yönelik sahip olunan düşük bilgi ve farkındalık düzeyi bu sorunlara neden olan olumsuz tutum ve davranışların önemli bir nedenidir. Daha temiz ve sağlıklı bir çevre adına sürdürülebilirlik gereklidir. Sürdürülebilirlik uzun süreli ve sağlıklı yaşam adına çok önemlidir. Çevresel sürdürülebilirlik kavramını gelecek kuşaklara aktarmalı ve devamlılığının sağlanması gerektiğine dikkat çekilmiştir. Geri dönüştürülebilir ürün kullanımı sürdürülebilir ve ekolojik tasarımın birer ögesi olarak kabul görmektedir. Doğal dengeyi ve çevreyi nesiller boyu korumak ve gelişimi için öncü olmayı amaçlamak gereklidir. Doğa ile bütün olunduğunda, dengenin kurulması ve çevre sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların yapıldığı sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ecology is a science that examines the relationship of living things with each other and their environment. Industrial design is the shaped appearance of the product. Based on the ecology and industrial design relationship, examining Çevko and Greenpeace groups and their designs, which raise awareness among organizations that draw attention to environmental issues, constitutes the scope of the research. These groups form the basis of the environmental awareness approach. Their harmony with nature, ecological thinking and lifestyles were examined by content analysis method within the framework of the philosophy of recyclability. The main purpose of the study in this context is to examine the designs and awareness raisings that environmental awareness groups have made on behalf of a livable world in line with the recycling of packaging waste. It has been emphasized by addressing the importance of environmental organizations such as Çevko and Greenpeace in order to maximize nature and design interaction. Furthermore, the research concluded that ecological designs, i.e. sustainable designs, will be aware of their responsibilities to leave a more livable environment for future generations and a healthier lifestyle. In this context, the understanding of environmental sustainability is being tried to be expanded. Environmental problems are a very important focal point that is waiting for solutions today and that are closely related to all humanity. The low level of knowledge and awareness of environmental problems is an important cause of negative attitudes and behaviors that cause these problems. Sustainability is required in the name of a cleaner and healthier environment. Sustainability is very important for long-term and healthy living. It has been noted that the concept of environmental sustainability should be passed on to future generations and ensured continuity. The use of recyclable products is considered a element of sustainable and ecological design. It is necessary to protect the natural balance and environment for generations and to be a pioneer for its development. When nature is whole, it has been revealed that studies have been carried out to establish balance and solve environmental problems.