The effects of Computer-assisted Language Learning on vocabulary teaching in distance education for EFL undergraduate students in Turkey
Türkiye'de ingilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen lisans öğrencileri için bilgisayar destekli dil öğrenimi'nin uzaktan eğitimde kelime öğretimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 682273
  2. Yazar: BESİME CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV PAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi'nin uzaktan eğitimde İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen lisans öğrencilerinin kelime bilgisinin geliştirilmesi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, iki farklı kelime öğrenimi yöntemini karşılaştırmak için Quizlet ve kelime listeleri kullanılmıştır. Araştırma, Konya'da bulunan özel bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda 46 lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışmada toplanan sayısal verileri öğrencilerin görüşleri ile desteklemek amacıyla sıralı karma yöntemler araştırma deseni benimsenmiştir. Nicel veriler Çevrimiçi Öğrenmeye Yönelik Hazır Bulunuşluk Ölçeği'nin (ÇÖHBÖ) Türkçe formu ve ders müfredatına bağlı olarak hazırlanan ön /son kelime testleri aracılığı ile elde edilmiştir. Nitel veri ise beş açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi aracılığı ile toplanmıştır. Nitel verilerin analizi; her iki gruptaki öğrencilerin online eğitimde hazır bulunuşluk seviyelerinin yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Her iki grubun ön / son kelime testi puanları dikkate alındığında ; iki farklı kelime öğrenimi methodu arasında anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Quizlet'in uzaktan eğitimde; kelime bilgisini geliştirme üzerinde kelime listesi yöntemine göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak; katılımcılar uzaktan eğitimde online kelime öğrenme aracı kullanarak kelime öğrenme üzerine pozitif görüşler bildirmişlerdir.Katılımcılar tarafından Quizlet; yararlı, eğlenceli ve pratik olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, katılımcılar bir sonraki dönemde daha fazla kelime öğrenmek amacıyla Quizlet kullanmaya devam etmeyi istemektedirler. Son olarak, mevcut çalışmanın sonuçları ışığında, ileride yapılabilecek araştırma için bazı uygulamalar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of Computer-Assisted Language Learning on the vocabulary enhancement of the EFL undergraduate students in distance education. In the study, Quizlet and word lists were used to compare two different vocabulary learning methods. The study was conducted with 46 undergraduate students at the School of Foreign Languages at a private foundation university in Konya, Turkey. The current study adopted a sequential mixed-methods research design to enrich the collected numerical data with the perspectives of the students. The quantitative data was gathered through the Turkish version of the Online Learning Readiness Scale (OLRS) and the pre/post vocabulary tests arranged based on the course syllabus. The qualitative data was collected through a semi-structured interview comprised of five open-ended questions. The analysis of the quantitative data revealed that the participants' readiness levels for online learning were high in each group. Considering the pre/post vocabulary tests scores of both groups, a significant difference was obtained between the two different vocabulary learning methods. Quizlet was more effective in the improvement of vocabulary knowledge in distance education rather than the word list method. In addition, the participants stated positive opinions towards employing a vocabulary learning tool in distance education. Quizlet was identified as useful, enjoyable, and practical by the participants. Moreover, the participants desire to continue using the tool to learn more vocabulary in the next semester. Finally, some implications and recommendations are presented for further research in view of the results of the current study.