Rekreasyon, çevre ve turizm perspektifinde ekorekreasyon girişimciliği üzerine nitel bir çalışma
A qualitative research on ecorecreation entrepreneurship in the perspective of recreation, environment and tourism
  1. Tez No: 682276
  2. Yazar: İNCİNUR CEVİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜM BURCU DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hâlihazırda istihdam edilmeyen ve kendi işini kurabilme gücü olan eğitimli kişilerin girişimcilik güçlerini ve çevre koruma politikalarına yönelik bilgi düzeylerini ortaya koyabilmek araştırmanın başat amacıdır. Bu şekilde“ekorekreasyonist”olarak tanımlanan; çevresel olumlu ve olumsuz unsurları dikkate alarak satın alma yapan ya da boş zamanlarını değerlendiren kişilere yönelik yapılacak girişimcilik faaliyetlerinin neler olabileceğini belirleyebilmek amaçlanmıştır. Araştırma örnekleminde“Turizm ve Otel İşletmeciliği”ve“Rekreasyon”ana bilim dallarında yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler yer almaktadır. Örneklemdeki yer alan kişilerin mesleki anlamda kendi işlerini kurmada“çevre koruma”odaklı faaliyetlerden nasıl yararlanması gerektiği ve özellikle günümüzde turizm için alternatif pazarlar yaratabilecek nitelikte olmaları önem taşımıştır. Araştırma için her biri 6'şar katılımcıdan oluşan 2 odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Soru ve yanıta dayalı olan bu çalışmada katılımcılara 6 adet soru sorulmuştur. Bu amaçla; bu alanda eğitim alan kişilerin rekreasyon-turizm-çevre bilinci kavramlarına yönelik görüşlerini belirlemede“ekorekreasyon”teriminden yola çıkarak elde edilecek veriler için nitel araştırma yöntemlerinden“odak grup görüşmesi”yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebi hedef kitlenin özgün görüşlerini ortaya çıkarabilmek, beklenenin dışında farklı sonuçlarla karşılaşabilmek ve elde edilecek sonuçların özelden genele yayılabilmesinin mümkün olmasıdır. Araştırma kapsamında uygulanan odak grup görüşmeleri uzaktan videolu görüşme şeklinde yapılmış ve kayıt altına alınmıştır. Araştırma kapsamında girişimcilikteki temel kavramlarının analizi ve geleceğin fırsatlarının neler olabileceğine bilgi seviyesi ve farkındalık düzeyleri ortaya çıkarılmak istenmiştir. İki farklı grubun görüşmelerinde meslekteki girişimciliği etkileyen en temel sorunlar da tespit edilip; çevre koruma temalı pazarlama araçlarının hedef kitleye yönelik nasıl kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to reveal the entrepreneurial potential of educated people who are not currently employed and who have the potential to establish their own business and their knowledge level on environmental protection policies. Defined in this way as“eco-recreationist”; it is aimed to determine what entrepreneurial activities can be for people who make purchases or make use of their spare time, taking into account environmental, positive and negative factors. In the research sample, students who have graduated from“Tourism and Hotel Management”and“Recreation”departments are included. It was important how the people in the sample should benefit from“environmental protection”oriented activities in establishing their own businesses in a professional sense and that they should be able to create alternative markets for tourism, especially today. For the research, 2 focus group interviews, each consisting of 6 participants, were held. In this study based on questions and answers, 6 questions were asked to the participants. For this purpose; the“focus group interview”method, one of the qualitative research methods, was used for the data to be obtained from the term“eco-recreation”in determining the views of the people trained in this field about the concepts of recreation-tourism-environmental awareness. The reason why this method is preferred is that it is possible to reveal the original views of the target audience, to encounter different results than expected, and to spread the results from specific to general. The focus group interviews implemented within the scope of the research were made in the form of remote video interviews and were recorded. Within the scope of the research, it was aimed to analyze the basic concepts in entrepreneurship and to reveal the level of knowledge and awareness of what future opportunities might be. In the interviews of the two different groups, the most fundamental problems affecting entrepreneurship in the profession were also identified and how environmental protection themed marketing tools can be used for the target audience was evaluated.