Master atletlerde besin kısıtlaması ile gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between food restriction and gastrointestinal symptoms in master athletes
  1. Tez No: 682291
  2. Yazar: OSMAN EMİR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı; master atletlerde besin kısıtlaması ile gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmaya 5 km, 6-10 km, 11-21 km, maraton ve ultra maraton mesafelerinde antrenman ve yarışma/müsabakalara katılan, yaş ortalaması 46,35±9,07 olan, toplam 246 master atlet (185 erkek, 61 kadın) katılmıştır. Atletlerin besin kısıtlamaları ve gastrointestinal semptomlarla olan ilişkisini değerlendirmek için Parnell ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen 33 soruluk“Koşucularda Besin Kısıtlaması Anketi”kullanılmıştır. Veri toplama süreci, Covid-19 pandemi döneminde gerçekleştirildiğinden verilerin bazılarına yüz yüze görüşülerek bazılarına ise online olarak ulaşılmıştır. Antrenman ve yarışma/müsabaka öncesinde kaçınılan besinlerin cinsiyet, koşu mesafesi ve performans seviyesi grupları arasındaki farklılıklarını belirlemek için ve kaçınılan besinlerin tüketilmesi durumunda oluşabilecek gastrointestinal semptomların cinsiyet, koşu mesafesi ve performans seviyesi grupları arasındaki farklılıklarını belirlemek için Fisher Exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate relationship between food restriction and gastrointestinal symptoms in master athletes. A total of 246 master athletes (185 men, 61 women) who participated in training and racing at 5 km, 6-10 km, 11-21 km, marathon and ultra marathon participated in the study. To determine relationship between food restrictions and gastrointestinal symptom of master athletes was used "Food Restriction in Running Questionnaire'' which developed by Parnell et al. (2019). Since the data collection process was carried out during the Covid-19 pandemic, some of the data were collected through face-to-face interviews and some online. Fisher Exact test was used to determine the differences between gender, running distance and performance level groups of foods avoided before training and racing. And the Fisher Exact test was used to determine the differences between gender, running distance and performance level groups of gastrointestinal symptoms that may occur in case of consumption of avoided foods.