Markalaşma kavramının uluslararası pazarlama çerçevesinde incelenmesi: Ofis mobilya sektöründe bir uygulama
Examination of branding concept within the framework of international marketing: An application in the office furniture industry
  1. Tez No: 682292
  2. Yazar: SEDA ŞEKEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Firmalar uluslararasılaşma süreçlerinde rakipleri ile rekabet ederek ayakta kalabilmek için mevcut markalarını global ölçüde geliştirmeye başlamışlardır. Günümüzde ise dünyada hızlı değişimlere bağlı olarak markalaşma düzeyinde oldukça önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ulusal sınırlar ile yetinmeyerek dış pazarlara girmek isteyen firmalar da bütün risklere rağmen fırsatlar çerçevesinde bir yarışa girmektedirler. Firmaların dış pazarlara açılmalarının arkasında ülke dışına hizmet sağlamak, tüketicilerin gereksinimlerine uygun ürün sağlamak ve ülkelerinin kalkınmasına katkıda bulunarak firmanın kârını arttırmak gibi nedenleri vardır. Yabancı ülkelerdeki ticari faaliyetlerinde firmalar, resesyon ya da düşüşü en az seviyeye indirmek için aktif olarak değişik ülke pazarlarında görülmektedir. Aynı zamanda firmalar markalaşma ile beraber alıcıya değer katarak saygınlık kazanırlar. Böylelikle Turquality programı firmaya ve müşteriye marka bilincini aşılamaktadır. Bu çalışmada; uluslararası pazarlama kavramı başta olmak üzere, stratejileri doğrultusunda marka olma yolunda karşılaşılan adımlardan ve bu faktörler doğrultusunda gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen bulguların sonucu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies have started to develop their existing brands worldwide in order to survive by competing with their competitors in their globalization processes. Today, there are significant developments in the level of branding due to rapid changes in the world. On the other hand, companies that do not settle for national borders and open to foreign markets take a tough race within the framework of opportunities, taking all risks. There are reasons behind the opening of businesses to foreign markets such as providing service abroad, providing products suitable for the needs of consumers and increasing the profit of the company by contributing to the development of their country. In its commercial activities in foreign countries, businesses are actively seen in different country markets to avoid recession or minimize the loss. At the same time, companies gain prestige by adding value to the buyer with branding. In this way, the Turquality program inspires brand awareness for the company and the customer. In this research; The results of the steps encountered in the way of becoming a brand in line with its strategies, especially the concept of international marketing, and the findings of the research behaved in line with these factors were evaluated.