Türk Kültürü Dergisi'nde Sovyetler Birliği'ndeki Türkler (1962-2008)
Turks in Soviet Unions in The Journal of Turkish Culture (1962-2008)
  1. Tez No: 682343
  2. Yazar: DAMLA DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından kurulan Türk Kültürü dergisi, Türkiye Cumhuriyeti'nde 1962 yılından beri Türk dünyası ile ilgili inceleme ve araştırmalar yapan yayınlar arasında yerini almış, günümüzde ise bu yerini Türk Kültürü Araştırmaları dergisi adı ile hâlâ korumaktadır. 2006 yılına kadar aylık olarak yayın yapan Türk Kültürü dergisi, Türk dünyasını toplu olarak ele alıp incelemeyi hedeflemekle beraber kültür konusu başta olmak üzere daha pek çok alanda Türk dünyasını araştırmayı amaçlar. Bu çalışma Türk Kültürü dergisinin 1962-2008 yılları arasında Sovyetler Birliği hâkimiyetinde bulunan Türklerle ilgili yayınlanan yazılar çerçevesinde oluşturulmuştur. Çalışmada Türk Kültürü dergisinde Sovyet Türklerinin işleniş ve ele alınış biçimi başta olmak üzere, Sovyet Türklerinin yaşadığı güncel olayların dergideki yansımaları ve yaşanan bu olayların dergide nasıl karşılandığı, söylem değişikliğine sebep olup olmadığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
'Turk Culture Journal' founded by Turk Culture Research Institution has been ranked one of the publishings studying and researching about Turkish World in Republic of Turkey since 1962. And still it is holding its place. Turk Culture Journal publishing on every month till 2006 aimed at searching Turkish World as a whole, as well as it aims at studying many field, particullarly culture. This study is formed within the scope of the articles Turk Culture Journal published about Turks under the authority of Soviet Union between 1962-2008. In the study, It has been examined, particularly the action and approach of Soviet Turk in the journal, how the reflection of current issues Soviet Turks lived is, how the issues are reacted in the journal and whether it causes expression change or not.