Psikolojik sermaye ve mizah tarzının ilişkisel enerjiye etkisinin işe bağlılığa ve iş performansına yansıması
Effect of psychological capıtal and humor on relational energy and its impact on job engagement and job performance
- Tez No: 682342
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, örgütsel ortamlardaki ilişkisel enerjiyi iki bakış açısından analiz eder. İlk olarak, çalışma, psikolojik sermayenin (PsyCap) ve mizahın ilişkisel enerji üzerinde yaratabileceği etkiyi inceler. İkincisi, ilişkisel enerjinin iş performansı üzerindeki etkisini işe tutkunluğun aracılık rolüyle analiz eder. Çalışmanın amacı, bir iş arkadaşının PsyCap ve mizahının bir kişinin iş arkadaşı ile kendisi arasındaki ilişkisel enerjiyi etkileyip etkilemediğini ve buna karşılık, bu durumun kişinin işe tutkunluğu ve iş performansı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını öğrenmektir. Bu araştırma, PsyCap ve mizahın alıcının (yani, enerji alanın) perspektifinden ilişkisel enerji ile ilgili etkileşimlerde rol oynayıp oynamadığını ve buna karşılık ilişkisel enerjinin alıcının işe tutkunluğu ve iş performansına etki edip etmediğini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Pilot çalışma ve ana çalışma yapmak için iki farklı örneklem kullanılmıştır. Pilot çalışma, 85 kamu sektörü sağlık çalışanı (doktorlar ve hemşireler) örnekleminde değişkenlerin güvenirliğini değerlendirir. Ana araştırma, önerilen modelin, özel hizmet sektörlerinde farklı yönetim ve yönetim dışı pozisyonlarda çalışan 481 kişiyi içeren bir örneklemle yapılan derinlemesine bir analiziifade eder. Pilot çalışma bulguları, ana çalışmaya devam etmek için modelin güvenirliğinin yeterli olduğunu göstermiştir. Ana çalışma, mizahın ilişkisel enerji üzerindeki etkisi hariç - yani 4 mizah tarzından sadece 2'si istatistiksel olarak anlamlıydı- hipotez kurulan tüm ilişkiler için kanıt bulunduğunu doğrulamıştır. Daha somut bir şekilde, sonuçlar, PsyCap ve katılımcı mizahın ilişkisel enerji üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna, agresif mizahın ilişkisel enerji üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna, ilişkisel enerjinin işe tutkunluk ve iş performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna ve işe tutkunluğun, ilişkisel enerjinin iş performansı üzerindeki rolüne aracılık ettiğine dair istatistiksel olarak anlamlı kanıtlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes relational energy within organizational settings from two perspectives. Firstly, it looks at the impact that psychological capital (PsyCap) and humor may have on relational energy. Secondly, it analyzes the impact of relational energy on job performance through the mediating role of job engagement. Its purpose is to learn whether a co-worker's PsyCap and humor impact the relational energy between a person's co-worker and herself, and if that in turn, has any effect on the person's job engagement and job performance. This research is designed to evaluate whether, and if yes, how PsyCap and humor play a role in interactions with regard to relational energy from the perspective of the receiver (i.e., the energized) and if relational energy, in turn, reflects to the receiver's job engagement and job performance. Two different samples are used to carry out a pilot study and a main study. The pilot study evaluates the reliability of the variables within a sample of 85 public sector healthcare providers (doctors and nurses). The main research represents a profound analysis of the proposed model conducted with a sample of 481employees of different managerial and non-managerial positions working in private service industries. The pilot study findings suggested sufficient reliability of the model to continue with the main study. The latter resulted in confirming evidence for all hypothesized relationships with an exception of humor's impact on relational energy, namely only 2 out of 4 humor styles appeared statistically significant. More concretely, the results indicate statistically significant evidence that PsyCap and affiliative humor each has a positive impact on relational energy, aggressive humor has a negative impact on relational energy, relational energy has a positive influence on job engagement and job performance, and job engagement mediates relational energy's role on job performance.