Peri-implantitis tedavisinde uygulanan lazerlerin termodinamik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the thermodynamic effects of lasers used in the treatmeant of peri-implantitis
- Tez No: 682367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dental implantlar, klinik uygulamada oral rehabilitasyon için yaygın bir tedavi seçeneğidir. Sağlıklı olarak yerleştirilen implantlarda bile biyolojik komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonlardan en önemlisi peri-implantitistir. Peri-implantitis tedavisinde; mekanik tedaviye ek olarak lazer sistemlerinin kullanılması literatürde yer almış ve kayda değer etkileri rapor edilmiştir. Ancak literatürde kullanılan lazer parametreleri konusunda net bir ortak sonuca varılmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, farklı lazer tipleri ile implant dekontaminasyonu esnasında sıcaklık değişimini ölçmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmamızda kasaptan temin edilen koyun alt çene kemiği kullanılmıştır. Dental implantlar premolar bölgeye diş çekimini takiben yerleştirilmiştir. Yerleştirilen implantlara, Er:Cr:YSGG (λ :2780nm, 1W,2W,3W Güç) ile Diyot lazerler (λ :445nm, 660nm, 970nm) sürekli atımlı modda uygulanmıştır. Sıcaklık değişimi implantın 2 noktasından (apikal, koronal), lazer ışınlamasından sonra bir termokupl ile her 10 saniyede bir 60 saniye boyunca kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kritik eşik değerini (10 ° C); Diyot lazer 445 nm dalga boyu ve 2.5W güç için 7. saniyede, 970 nm dalga boyu ve 2W güç için 13. saniyede, Er:Cr:YSGG lazer ise kritik eşiği; MZ-8 uç 3W güç %30 hava %70 su ayarında 34. saniyede, RFPT 5 uç ise 2W güç %70 hava %30 su 59. saniyede, 3W Güç %30 hava %70 su 7. saniyede, 3W Güç %50 hava %50 su 6. saniyede aşmıştır. Her iki lazerin de tüm parametrelerinin uygulandıktan sonra implantın apikal noktasında kritik sıcaklık eşiğinin aşılmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde elde edilen sonuçlara göre; implant dekontaminasyonunda diyot lazer ve Er:Cr:YSGG lazer, sınırlı bir süre kullanıldığında güvenlidir. Bu süreler aşıldığında implant yüzeyinde değişikliklere ve kemik nekrozuna neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are a common treatment option for oral rehabilitation in clinical practice. Biological complications can occur even with healthy implants. The most important of these complications is peri-implantitis. In the treatment of peri-implantitis; the use of laser systems in addition to mechanical treatment has taken place in the literature and its remarkable effects have been reported. However, it has been observed that there is no common consensus on the laser parameters used in the literature. The aim of this study is to measure and compare the temperature change during implant decontamination with different laser types. In our study, sheep lower jaw bone obtained from the butcher was used. Dental implants were placed in the premolar region following tooth extraction. Er:Cr:YSGG (λ: 2780 nm, power of 1W, 2W, 3W) and Diode lasers (λ: 445nm, 660nm, 970nm) were applied to the implants in continuous pulsed mode. Temperature change was recorded from 2 points of the implant (apical, coronal) for 60 seconds every 10 seconds with a thermocouple after laser irradiation. According to the results obtained; critical threshold (10 °C); Diode laser at 445 nm wavelength and 2.5W power in 7 seconds, for 970 nm wavelength and 2W power in 13 seconds, Er:Cr:YSGG laser is the critical threshold; MZ-8 tip 3W power at 30% air 70% water setting in 34 seconds, RFPT5 tip 2W power 70% air 30% water 59 seconds, 3W Power 30% air 70% water 7 seconds, 3W Power 50% air % 50 water exceeded in 6 seconds. It was observed that the critical temperature threshold at the apical point of the implant was not exceeded after all parameters of both lasers were applied. According to the results obtained within the limits of this study; Diode laser and Er:Cr:YSGG laser in implant decontamination are safe when used for a limited time. When these times are exceeded, it has been observed that it causes changes on the implant surface and bone necrosis.