Analysis of actin related protein 2/3 complex subunit 2 gene expression in pterygium
Pterygiumda actin ile ilgili protein 2/3 kompleks alt bira 2 gen ekspresyonunun analizi
- Tez No: 682366
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir hastalığı teşhis etmenin en önemli yönleri nedenini belirlemek ve daha sonra bir tedavi bulmaya çalışmaktır. Pterygium henüz tam olarak anlaşılamayan bir hastalıktır ve bazıları tarafından büyüme bozukluğu ve diğerleri tarafından dejeneratif bir bozukluk olarak tanımlanır. Bununla birlikte, bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bu hastalık için UV, virüs, büyüme faktörleri, apoptoz, ECM, MMP ve interlokinler dahil olmak üzere bazı faktörler tanımlanmıştır. Konjonktiva hücrelerinin kornea, metaplazi ve kötü huylu özelliklerin belirli raporları üzerine kontrolsüz çoğalması belgelenmiştir. Ayrıca, ARPC-2 geninin, Arp 2/3 kompleksinin aksin montajında yer alan ve bu nedenle hücresel bütünlüğü koruyan ve koruyan alt birliğinden biri olan belirli bir kanser türünün ilerlemesinde ve indüksiyonunda rol oynadığı keşfedilmiştir, Bu makalenin amacı ARPC-2 gen ekspresyonunun pterygium gelişimi ve oluşumu ile nasıl ilişkili olduğunu belirlemektir. Pterygiumlu 18 örnekte ve aynı gözün 18 normal konjonktivasında gen ekspresyon oranını belirlemek için nicel ters transkripsiyon PCR yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler, pterygium'daki ARPC-2 ekspresyonunun normal konjonktivaya kıyasla yukarı düzenlenmiş (3.24±1,75) olduğunu, ancak iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p = 0.209). Sonuç olarak ARPC-2 geninin yukarı regülasyonunun pterygium gelişimine ve oluşumuna katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important aspects of diagnosing a disease are determining its cause and then attempting to find a treatment. Pterygium is a disorder that isn't completely understood yet and it's described as a growth disorder by some and a degenerative disorder by others. However, several studies have been conducted in this field, and certain factors for this disease have been identified, including UV, virus, growth factors, apoptosis, ECM, MMP, and interleukins. Uncontrolled proliferation of conjunctiva cells onto the cornea, metaplasia, and certain reports of malignant traits have been documented. Furthermore, the ARPC-2 gene has been discovered to play a role in the progression and induction of a certain type of cancer, which is one of the Arp 2/3 complex's subunits that is involved in actin assembly and therefore sustains and maintains cellular integrity, the objective of this paper is to determine how ARPC-2 gene expression relates to pterygium development and formation. The quantitative reverse transcription PCR method was used to determine the rate of gene expression in 18 samples with pterygium and 18 normal conjunctiva of the same eye. The gathered data showed that the expression of ARPC-2 in pterygium has up-regulated (3.24±1,75) compared to normal conjunctiva, although there was not a significant difference between the two groups (p = 0.209). In conclusion the up-regulation of ARPC-2 gene is thought that it may contribute to pterygium development and formation.