Analysis of ACTR-3 gene expression in pterygium
Pterjiumda ACTR-3 gen ifadesinin analizi
  1. Tez No: 682368
  2. Yazar: DARYA SARDAR MUHAMMAD RASHEED ALJUMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pterjium, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize edilen bir oküler yüzey hastalığıdır, fibrovasküler büyüme gözün korneasını geçen, hücre şekli ve morfolojisinin bozulmasıdır. Ayrıca ACTR-3, hücreye şeklini ve hareketliliğini verdiği aktin oluşumunu düzenlemeye yardımcı olan ARP2/3 kompleksinin ana alt birimlerinden birini kodlayan bir gendir. Bu çalışmanın amacı, ACTR-3 geninin (ekspresyonu) ifadesi ile pterjium gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Calışma 18 pterjiyumlu ve 18 normal konjuktiva dokusu üzerinde yapıldı. ACTR-3 geninin ekspresyonunu değerlendirmek için her grupta kantitatif ters transkripsiyon PCR yöntemi kullanıldı. Çalışma sonucu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.015), Normal konjuktivaya göre pterjium dokularında ACTR-3 geninde (13.62+4.91) artış oldu. ACTR-3 geninin ekspresyonundaki bu artışın pterjiyum oluşumunda rolü olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a disorder of the ocular surface defined by uncontrolled cell proliferation, fibrovascular growth that crosses the cornea of the eye and disruption of cell shape and morphology, moreover ACTR-3 is a gene that encodes for one of the major subunits of ARP2/3 complex that help regulate actin assembling in which it gives cell its shape and motility. The purpose of this study is whether there's a link between ACTR-3 gene expression and pterygium development.The study included 18 pterygium patients and 18 volunteers with normal conjuctiva.The expression of the ACTR-3 gene in each group of individuals was evaluated using a quantitative reverse transcription PCR technique.. The result of the study was statistically significant (P=0.015) and there was an increase in ACTR-3 gene (13.62±4.91) in pterygium tissues compare to normal conjuctiva. We concluded that this increase in expression of ACTR-3 gene may have role in pterygium formation.