Os metatarsale I'in çevresindeki nörovasküler yapıların yerleşiminin cerrahiye yönelik olarak tanımlanması
Identification of the placement of neurovascular structures around os metatarsale I for surgical approaches
  1. Tez No: 682374
  2. Yazar: FATİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KURTOĞLU OLGUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
OS METATARSALE I'İN ÇEVRESİNDEKİ NÖROVASKÜLER YAPILARIN YERLEŞİMİNİN CERRAHİYE YÖNELİK OLARAK TANIMLANMASI Ayakta halluks valgus cerrahisi, cheilectomy, bunionectomy gibi os metatarsale I ve çevresini ilgilendiren cerrahi yaklaşımlarda bölgedeki nörovasküler yapıların yaralanabildiği bilinmektedir. Bu çalışmada, os metatarsale I çevresindeki nörovasküler ve tendinöz yapıların topografik özelliklerinin ve halluks valgus varlığının bu yapıların pozisyonal ilişkilerine etki edip etmediklerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada %10 formalin ile fikse 30 ampute alt ekstremite (11 kadın, 19 erkek) ve 8 kadavra (4 kadın, 4 erkek, bilateral), toplam 46 ayak kullanıldı. Ayakta, literatürde tanımlanan cerrahi insizyona benzer bir insizyonla dorsal ve plantar diseksiyon ile yapılar açığa çıkarıldı. Ayağın dorsalindeki sinirlerin dağılım biçimi kaydedildi. Canlıda a. dorsalis pedis'den nabız alınan son yer olması nedeniyle referans olabilecek bir oluşum olan a. plantaris profunda'nın başlangıcı hizasında sinir ve tendon boyutlarına, oluşumların birbirlerine göre mesafelerine ve halluks valgus açısına ilişkin parametreler belirlendi. Taraf, cinsiyet ve halluks valgus varlığına göre tanımlayıcı istatistikler tablo şeklinde sunuldu. A. plantaris profunda seviyesindeki koronal planda, saat kadranı ve 360°'lik daire üzerinde, her bir yapının m. extensor hallucis longus'a göre ortalama konumu tarif edildi ve gösterdiği varyasyonlar saptandı. Halluks valgus'lu ayaklarda; art. metatarsophalangea hallucis seviyesinde n. fibularis profundus'un m.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDENTIFICATION OF THE PLACEMENT OF NEUROVASCULAR STRUCTURES AROUND OS METATARSALE I FOR SURGICAL APPROACHES It is known that neurovascular structures in the region can be injured in surgical approaches related to os metatarsale I and its surroundings, such as outpatient halluks valgus surgery, cheilectomy, bunionectomy. In this study, it was aimed to determine whether the topographic properties of neurovascular and tendinous structures around os metatarsale I and the presence of hallux valgus affect the positional relationships of these structures. 30 amputated lower limbs (11 women, 19 men) and bilateral feet of 8 cadavers (4 women, 4 men), a total of 46 feet fixed with 10% formalin was used in the study. The structures were uncovered by dorsal and plantar dissection with an incision similar to the surgical incision described in the literature. The distribution of nerves in the dorsal of the foot has been recorded. Parameters related to nerve and tendon sizes, distances of formations relative to each other and hallux valgus angle were determined at the level of the beginning of plantaris profunda artery, a formation that may be a reference due to the fact that it is the last place to receive a pulse from the dorsalis pedis artery in the living being. Descriptive statistics for sides, gender and presence of halluks valgus were presented in a table form. In the coronal plan at the level of plantaris profunda artery, on the clock dial and 360°circle, the average position of each structure relative to extensor hallucis longus was described and the variations it showed were determined.