Ayaktaki aksesuar kemiklerin bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Examination of the accessory bones in the foot with computed tomography
- Tez No: 945346
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Sesamoid kemikler, bir tendona kısmen veya tamamen gömülü kemik yapılarıdır. İşlevleri, sürtünmeyi azaltarak tendonu yaralanmadan korumaktır. Buna karşılık, aksesuar kemikler, genellikle kaynaşmamış birincil veya ikincil kemikleşme merkezlerinden oluşan kemiklerdir. Bilinen kesin bir işlevi olmayan gelişim anomalileri oldukları düşünülmektedir. Bu kemikler ayakta ağrılı kırıklar sonucu enfekte ve dislokalize olabilirler; Bunların yanı sıra, avulsiyon kırıkları ile karıştırılabilmesi sebebiyle önem taşırlar. Buradan yola çıkılarak bu çalışmada; sesamoid ve aksesuar kemiklerin ayakta bulunma sıklıklarını ve morfometrik özelliklerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda 2022-2024 yılları arasında çeşitli nedenlerle ayak BT taraması yapılan 18 yaş üstü (min. 18, maks. 86) 239 erkek ve 161 kadına ait 187 sağ ayak ve 213 sol ayak olmak üzere toplam 400 farklı ayak görüntüsü retrospektif olarak incelendi. Ayaktaki aksesuar ve sesamoid kemiklerin sagital, koronal ve aksiyel planlarda sıklığı ve morfometrisi (uzun çap-kısa çap ve yüzey alanı ölçümü) incelenerek cinsiyet, yaş ve tarafa (sağ-sol) göre istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 400 ayağın 270'inde (%67,5) en az bir adet aksesuar kemik tespit edildi. Tespit edilen aksesuar kemiklerin %2,75'i bipartit aksesuar kemiklerdi. En sık görülen aksesuar kemikler ise %41,5 os naviculare accessoria, %14 os trigonum, %13 os peroneum olarak belirlendi. Çalışmamızda ulaşılabilir literatürde daha önce tanımlanmamış, konumu sebebiyle cubo-metatarsale IV plantare olarak adlandırılan bir aksesuar kemik tespit edildi. Çalışmamızda hallux sesamoidleri (medial ve lateral) %100 oranında bulunurken, bipartit oranı %7 olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sesamoid bones are bone structures that are partially or completely embedded in a tendon. Their function is to protect the tendon from injury by reducing friction. In contrast, accessory bones are bones that are usually made up of unfused primary or secondary ossification centers. They are thought to be developmental anomalies with no known definite function. These bones can become infected and dislocalized as a result of painful fractures in the foot; In addition to these, they are important because they can be confused with avulsion fractures. From this point of view, in this study; We aimed to determine the frequency and morphometric properties of sesamoid and accessory bones. Material-Methods: A total of 400 different foot images, 187 right feet and 213 left feet, of 239 males and 161 females over the age of 18 (min. 18, max. 86) who underwent foot CT scans for various reasons between 2022 and 2024 at the Department of Radiology, Faculty of Medicine, Selçuk University, were retrospectively examined. The frequency and morphometry (long diameter-short diameter and surface area measurement) of the accessory and sesamoid bones in the foot in sagittal, coronal and axial planes were examined and statistical analysis was performed according to gender, age and side (right-left). Results: In our study, at least one accessory bone was detected in 270 (67.5%) of 400 feet. 2.75% of the detected accessory bones were bipartite accessory bones. The most common accessory bones were determined as 41.5% os naviculare accoria, 14% os trigonum, and 13% os peroneum. In our study, an accessory bone was detected in the plantar part of the tarsometatarsea lateralis art. between os cuboideum and os metatarsale IV, which has not been previously described in the literature. The reason for its location was called cubo-metatarsale IV plantare. In our study, hallux sesamoids (medial and lateral) were detected in 100%, while the bipartite rate was observed as 7%.