Diş hekimliği fakültesinde iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaşılan riskler ve çözüm önerileri: Van ili örneği
Risks and solutions in terms of occupational health and safety in dentistry faculty: Van province example
  1. Tez No: 682375
  2. Yazar: GAMZE NURSES EGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık hizmetlerinin göz ardı edilemez unsurlarından biri olan İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemi gün geçtikçe artmakta olup, çalışanlarının sağlık ve güvenlik tehditlerinin artması nedeni ile çalışmada araştırma konusu olan Diş Hekimliği Fakültelerinde çalışanların güvenlik derecelerinin belirlemesi planlanmıştır. Sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissetmeleri için hastanelerde Risk Analizlerinin yapılması gerekmektedir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan personelin güvenlik kültürünün oluşturulmasında farkındalık düzeyini belirlemeye yönelik olan bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı araştırma modelinde yapılmak üzere planlandı. Çalışmanın verileri, literatür taraması yapıldıktan sonra araştırmacı tarafından oluşturulan soru seti ve bir kalitatif risk değerlendirme yöntemi olan L tipi Matris yöntemi aracılığı ile toplandı. Soru seti toplam 217 katılımcıya Risk Analizi öncesi ve sonrası iki defa olmak üzere uygulandı. Veriler SPSS paket programına aktarılarak değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde tanımlayıcı istatistiksel (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelik) parametrelerine ek olarak soru seti iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alfa) analizi yapıldı. Çalışmada; Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan sağlık hizmetleri sınıfı ile idari hizmetler sınıflarında iş sağlığı ve güvenliği algısının ne düzeyde olduğu ile risk analizleri ve İş Sağlığı Güvenliği eğitimleri yapıldıktan sonra çalışanların farkındalığının arttırabildiği. Katılımcılarda ilk ve ikinci anket uygulamaları arasında pozitif yönde farklılık ve artış olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The importance of Occupational Health and Safety, which is one of the indispensable elements of health services, is increasing day by day, and it is planned to determine the safety degrees of the employees in faculty of dentistry, which are the subject of our study, due to the increase in the health and safety threats of the employees. Risk Analysis should be done in hospitals for healthcare professionals to feel safe. This study, which aims to determine the level of awareness of the personnel working in Van Yüzüncü Yıl University Dental Faculty Hospital, was planned to be carried out in a cross-sectional and descriptive research model. The data of the study were collected by the question set created by the researcher after the literature review and the L-type Matrix method, which is a qualitative risk assessment method. The question set was applied to a total of 217 participants before and after Risk Analysis twice. The data were evaluated by transferring to the SPSS package program. In the evaluation process, in addition to descriptive statistical (frequency, arithmetic mean, standard deviation, and percentage) methods, the question set internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha) analysis was performed. In the study; The level of occupational health and safety perception in the health services class and administrative services classes working in the Faculty of Dentistry and the awareness of the employees can be increased after the risk analyzes and Occupational Health Safety trainings are done. It was found that there was an increase in positive direction between the first and second survey applications of the participants.