Hipertiroidi ve hipotiroidi hastalarında çene kemiklerinde görülen değişikliklerin radyografik olarak değerlendirilmesi
Radiographic assessment of changes in jaw bones patients with hyperthyroidism and hypothyroidism
  1. Tez No: 682376
  2. Yazar: HÜMEYRANUR DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hipertiroidi ve Hipotiroidi Hastalarında Çene Kemiklerinde Görülen Değişikliklerin Radyografik Olarak Değerlendirilmesi Bu tez çalışmasında amacımız; fakültemiz Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniklerine başvurmuş ve çeşitli sebeplerle panoramik radyografi çekilmiş hipertiroidi ve hipotiroidi hastalarının mandibulalarında muhtemel osteoporotik değişiklikler açısından değerlendirmektir. Bu amaçla 18-60 yaş aralığında 29 hipertiroidi 60 hipotiroidi 55 sağlıklı kadının panoramik radyografileri değerlendirildi. Değerlendirmeler için mental indeks (MI), panoramik mandibular indeks inferior (PMI-İ) mandibular kortikal indeks (MKI) ve fraktal boyut analizi (FBA) kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. İkili gruplara göre normal dağılan nicel verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız iki örnek t testi kullanıldı. Normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Radiographic Assessment of Changes in Jaw Bones Patients with Hyperthyroidism and Hypothyroidism The aim of this thesis is to evaluate the patients with hyperthyroidism and hypothyroidism possible osteoporotic changes in their mandibles who applied to our faculty Oral Diagnosis and Radiology clinics and had a panoramic radiography for various reasons. For this purpose, panoramic radiographs of 29 hyperthyroidism, 60 hypothyroid and 55 healthy women between the ages of 18-60 were examined. Mental index (MI), panoramic mandibular index inferior (PMI-İ) mandibular cortical index (MKI) and fractal dimension analysis (FBA) were used. Kolmogorov-Smirnov test was used to control for normal distribution. Chi-square test was used to compare categorical variables according to groups. Independent two sample t test was used to compare the quantitative data distributed normally according to paired groups. Mann-Whitney U test was used to compare data without normal distribution.