Futbolda sınırlı oyun alanının derinlik ve genişliğinin fizyolojik parametrelere ve teknik aksiyonlara etkisi
The effect of the depth and width of picth sizes in small-sided games on physiological parameters and technical actions in football
  1. Tez No: 682389
  2. Yazar: ABDULLAH ARGUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı; futbolculara uygulanan sınırlı alan oyununun derinlik ve genişliğinin teknik aksiyonlara ve fizyolojik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 16 erkek amatör futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler, Yo-Yo testi sonuçları ve antrenör görüşlerine göre 4'er kişilik 4 takıma ayrıldılar. İki alan için oyun süresi 6'şar dk'lık 3 setten oluşan ve setler arası 3 dk dinlenmeyi içermiştir. Sınırlı alan oyunları arasında karşılaştırılan teknik aksiyonların olumlu pas, olumsuz pas, gol vuruşu, ikili mücadele, dripling ve topla oynama süresinin oynanan sınırlı alan oyunları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi (p > 0,05). Top kazanma sayılarında ise istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edildi (p < 0,05). Futbol oyuncularının ön testte ölçülen Kalp Atım Sayısı (KAS), kan laktat ve Algılanan Efor Düzeyi (AED) değerlerinin gruplar arası karşılaştırması sonuçlarına göre KAS değişkeninin gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği tespit edildi (p < 0,05). Kan laktat ve AED gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği saptandı (p > 0,05). Son testte ise KAS, kan laktat ve AED değerlerinin gruplar arası karşılaştırmasında anlamlı farklılık göstermedikleri belirlendi (p > 0,05). Futbol oyuncularının 26 m x 34 m alanda ve 34 m ve 26 m oynanan sınırlı alan oyununda ölçülen KAS, kan laktat ve AED düzeylerinin değerlerinin ön test – son test karşılaştırması sonucunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış gösterdiği belirlendi (p < 0,05). Çalışma sonucunda sınırlı oyunlar arasında teknik aksiyonlarda top kazanma süresinde anlamlı fark olduğu ve fizyolojik parametrelerde gruplar arası ön test KAS değişiklik olduğu ve ön test son test karşılaştırılmasında ise KAS, kan laktat ve AED düzeylerinde artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of the depth and width of the limited field game applied to football players on technical actions and physiological parameters. Sixteen male amateur football players voluntarily participated in the research. The subjects were divided into 4 teams of 4 each according to the Yo-Yo test results and the coach's opinions. The playing time for the two fields consisted of 3 sets of 6 minutes each and 3 minutes rest between sets. It was determined that positive pass, negative pass, goal kick, tackle, dribbling and ball playing time of technical actions compared between limited field games did not differ statistically according to the limited field games played (p > 0.05). It was determined that the number of ball wins was statistically higher (p < 0.05). According to the results of the comparison of football players' HR (Heart Rate), blood lactate and RPE (Rating of Perceived Exertion) values measured in the pre-test between the groups, it was determined that the HR variable differed significantly between the groups (p < 0.05). But It was observed that it didnot show a significanlyt difference between groups in blood lactate and RPE (p > 0.05). In the post- test, it was determined that there was no significant difference in the the comprasion of HR,blood lactate and RPE values between the groups, (p > 0.05). It was determined that the values of HR, blood lactate and RPE levels of football players measured in 26 m x 34 m field and in the limited field game played at 34 m and 26 m showed a statistically significant increase as a result of the pre-test and post-test comparison (p < 0.05). As a result of the study, it was observed that there was a significant difference in the time of winning the ball in technical actions between limited games and there was a pre-test HR change in physiological parameters between the groups and an increase in HR, blood lactate and RPE levels in the pre-test and post-test comparison.