Futbolda farklı sınırlı alan oyunlarında oyuncu sayısındaki değişimin teknik beceri ve toparlanma üzerine etkileri
The effects of change in the number of players on technical skill and recovery in different small-sided games in soccer
- Tez No: 648416
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PATLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma; futbolda sınırlı alan oyunlarında oyuncu sayısındaki değişimin teknik beceri ve toparlanma üzerine etkileri incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Konya ilindeki amatör lig ekiplerinden Gölyazı Belediye Spor' da aktif olarak futbol oynayan 28 erkek futbolcu (yaş ortalamaları 24,894,59 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 1790,04 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 73,214,34 kg) katılmıştır. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Denekler 3 grubu ayrılarak; 1. gruba 2*2, 2. gruba 4*4 ve 3. gruba ise 8*8 sınırlı alan oyunları oynatılmıştır. Futbolcuların egzersiz öncesi, sonrası ve egzersizden 30 dakika sonra olmak üzere 3 kez kalp atım hızları ve laktat düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca çalışma sonrasında 6-20 Borg skalası gösterilmiş ve oynadıkları sınırlı alan oyununun kendilerini ne kadar zorladığı belirlenmiştir. Teknik becerilerin ölçümü ise Video Analiz Görüntü Sistemi (Mathball Analiz Paket Programı) ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların grup içi kalp atım hızları ve laktat düzeyleri incelendiğinde, tüm grupların antrenman sonrası kalp atım hızları ve laktat düzeylerinin antrenman öncesinden önemli şekilde yüksek, antrenmandan 30 dk sonraki ölçümlerin ise antrenman sonrası düzeyden aynı şekilde düşük olduğu belirlenmiştir (P0,05), 8*8 grubundan önemli düzeyde yüksek bulunmuştur (P0,05), 2*2 oyun grubundan önemli şekilde yüksek olarak belirlenmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose of this research; It was carried out to examine the effects of the change in the number of players on technical skills and recovery in small sided games in football. For this purpose, 28 male soccer players (average age 24,89±4,59 years, 179±0,04cm average height, 73,21±4,34kg average body weight) actively playing soccer in Golyazi Belediyespor, one of the amateur league teams in Konya, participated in the study. The study protocol was approved by the ethics committee of the Faculty of Sport Sciences of Selcuk University. Subjects are divided into 3 groups and played small sided games as 1st group 2*2, 2nd group 4*4 and 3rd group 8*8. Heart rate and lactate levels of soccer players were determined 3 times before, after and 30 minutes after exercise. In addition, after the study, 6-20 Borg scale was shown and it was determined how hard the small sided games they played was determined, and the measurement of technical skills was done with Video Analysis Image System (Mathball Analysis Package Program). When the in-group heart rate and lactate levels of the soccer players participating in the study were analyzed, it was determined that the post-training heart rate and lactate levels of all groups were significantly higher than before, and the measurements after 30 minutes after the training were similarly lower (P 0.05), but significantly higher than the 8*8 group (P 0.05), while they are significantly higher than the 2*2 game groups (P 0.05).