Özel sporcular futbol liginde takım başarısını etkileyen değişkenlerin müsabaka analizi programı ile incelenmesi
Examination of variables affecting TEAM success in the special athletes Football League With the competition analysis program
- Tez No: 723283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA HÜRREM ÖZDURAK SINGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Futbolda sporcunun maçtaki performansını gözlemlemek ve gelişimlerini takip etmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle maç analizleri tüm dünyada aralıksız olarak yapılmaktadır. Ancak özel sporcuların maç performansı takibine yönelik kapsamlı çalışmalara literatürde rastlanmadı. Çalışmanın amacı Özel Sporcular Futbol Ligi takımlarından seçilecek Milli Takım oyuncularının yüksek performans sergilemesi için E-analiz ve Gephi programı ile elde edilen pas ağı analizi ve ağ haritasının önemini vurgulamaktır. Çalışmada tüm maçların video kaydı alındı, iki uzman tarafından incelenerek EAnalyze programına aktarıldı. Elde edilen bulgular Gephi programına işlenerek her maçın takım içi pas ağı haritası oluşturuldu. Yaş ortalaması 23,56±4,93(15-38) olan 59 özel sporcunun 47'si hafif, 5'i orta ve 7'si sınırlı engeli olduğu saptandı. E-Analiz programı sonuçlarına göre, maçlar genellikle hafif düzey zihinsel engelli (HDZE) oyuncular arasında gerçekleştiği gözlemleniş olup oyun içi değişkenlerin aynı düzey engel grubu özel sporcular arasında gerçekleşti. Başarılı takımlarda aynı engel grubu oyuncuların geniş pas ağ ve sıklık, isabetli pas ve hücum atakları fazladır. Mevki olarak HDZE oyuncular nerede konumlandıysa müsabaka o yönden devam etti. ODZE ve SDZE oyuncular mevkilerine göre oynamadıkları görüldü. Özel sporcuların başarılı olabilmeleri için fiziksel performansın yanı sıra özellikle takım içi pas ağını güçlendirme ve gelişimlerini sürdürebilme, iletişimi güçlendirmeleri için antreman programlarına kaynaştırma antrenmanları, pas antrenmanlarına hareketli driller eklenmesi gerektiği öngörülmektedir. Aynı düzey engel grubu özel sporcular arasındaki pas ağı sıklığı ve direk pas haritası incelendiğinde alt liglerde daha homojen takımlar kurulabilir. Bu takımlardan Milli Takım'a yüksek performanslı oyuncu seçilirken ise takımların E-analiz ve Gephi programı ile elde edilen pas ağı analizi ve ağ haritasına göre seçim yapılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In football, it is of great importance to observe the performance of the athlete in the match and to follow their development. For this reason, match analyzes are made all over the world without interruption. However, comprehensive studies on the match performance monitoring of private athletes were not found in the literature. The aim of the study is to emphasize the importance of the pass network analysis and network map obtained with the E-analysis and Gephi program for the National Team players to be selected from the Special Athletes Football League teams to show high performance. In the study, video recordings of all matches were taken, analyzed by two experts and transferred to the EAnalyze program. The findings were processed into the Gephi program, and a team pass net map of each match was created. It was determined that 47 had light intellectual disability(LID), 5 had moderate intellectual disability(MID) and 7 had restricted intellectual disability(RID) of the 59 special athletes were mild, with a mean age of 23.56±4.93(15-38). According to the results of the EAnalyze program, it was observed that the matches were generally between LID players, and in-game variables were observed to occur between special athletes of the same disability group. In successful teams, players in the same obstacle group have wide passing net and frequency, accurate passing and offensive attacks. Wherever LID players were positioned, the match continued in that direction. MID and SID players did not play according to their positions. In order for special athletes to be successful, it is foreseen that in addition to physical performance, inclusion training should be added to training programs in order to strengthen the pass network and maintain their development, and to strengthen communication, and moving drills to pass training. When the pass net frequency and direct pass map among special athletes of the same disability group are examined, more homogeneous teams can be established in the lower leagues. When choosing high-performance players from these teams to the National Team, we recommend choosing the teams according to the pass network analysis and network map obtained with the E-analysis and Gephi program.