Tehlikeli kimyasalların taşınması ve depolanmasında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in handling and storage of dangerous chemicals
- Tez No: 682400
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde endüstride kullanılan kimyasal maddelerin sınıflandırılması, etiketlenmesi, ambalajlanması, kimyasal malzeme depolarının özellikleri, depolama kuralları, kimyasalların taşınmasında uyulması gereken kurallar ve yasal mevzuat incelenmiştir. Kimyasallar sadece kimyasallarla çalışanlar için değil, aynı zamanda temas eden ve kullanılan tüm canlılar için de risk oluşturur. Kimyasallar gıda kirliliğine, içme ve kullanma suyuna, havaya, özellikle soluduğumuz havaya, doğal çevrenin tahrip olmasına ve ekosistem değişikliğine neden olur. Çevre ve sağlık olumsuz etkilenir. Kimyasal maddelerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanın veya azaltmanın en etkili yöntemi, kimyasal maddelerden kaynaklanan riskleri bilmek, riskleri analiz etmek ve önlem almaktır. Kimyasalların sınıflandırılması, etiketlenmesi, ambalajlanması, depolanması, nakliyesi, kullanımı ve kaldırılması, belirlenen kurallara ve yasal düzenlemelere uygun olarak risklerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Tezde Van ilinde organize sanayi bölgesinde bulunan iki işletmede; bunlardan ilki sanayi tüpü dolum tesisi diğeri ise motor yağı ve antifriz üretimi yapan işletme tehlikeli kimyasalların taşınması ve depolanmasında iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda kimyasal maddelerle çalışan işletmelerin, daha sık denetlemesi, işvereni teşvik edici yaklaşımlarda bulunulması örnek olarak düşük faizli krediler, çalışanların kimyasallarla çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çıraklık düzeyinde verilmesi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, classification, labeling, packaging of chemicals used in industry, characteristics of chemical warehouses, storage rules, rules to be followed in transportation of chemicals and legal regulations were examined. Chemicals pose a risk not only to those who work with chemicals, but also to all living things that come into contact with them. Chemicals cause food pollution, drinking and utility water, air, especially the air we breathe, destruction of the natural environment and ecosystem change. The environment and health are adversely affected. The most effective method of eliminating or reducing the negative effects of chemical substances is to know the risks arising from chemical substances, to analyze the risks and to take precautions. Classification, labeling, packaging, storage, transportation, use and disposal of chemicals are of great importance in preventing risks in accordance with the determined rules and legal regulations. In the thesis, in two enterprises located in the organized industrial zone in Van; The first of these, the industrial cylinder filling facility, and the other, the engine oil and antifreeze production company were examined in terms of occupational health and safety in the transportation and storage of dangerous chemicals. As a result of this research, it can be considered that businesses working with chemicals should be inspected more frequently, encouraging the employers, low interest loans for example, and occupational health and safety training for employees working with chemicals at apprenticeship level.