Rozasea, diskoid lupus eritematosus ve polimorf ışık erüpsiyonu lezyonlarının morfolojik ve immunhistokimyasal (CD4/CD8 T hücre ve CD123(+) plazmositoid dentritik hücre oranları) açıdan karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of morphological and immunhistochemical (CD4 / CD8 T cell and CD123 (+) plasmacytoid dentritic cell ratios) of rosacea, discoid lupus erythematosus and polymorph light eruption lesions
- Tez No: 682401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Histopatolojik olarak benzer bulgular içeren Polimorf Işık Erüpsiyonu (PIE), Diskoid Lupus Eritematozus ve Rozasea vakalarında histopatolojik analiz ile birlikte immünohistokimyasal olarak CD123 oranı ile plazmositoid dentritik hücre (PDH) varlığının ve lenfositlerdeki CD4/CD8 oranlarının karşılaştırılması, böylece doğru tanıya ulaşmada immünohistokimyanın katkısının araştırılması ve literatüre katkı sağlanmasını amaçladık. Yöntem: 2015-2020 yılları arasında Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı laboratuarında incelenerek tanı almış 27 adet DLE, 27 adet PIE ve 29 adet Rozasea olgusuna ait preparatlar histopatolojik olarak tekrar gözden geçirildi. Parafin bloklardan kesitler alınarak, immunohistokimyasal boyama cihazında CD4, CD8 ve CD123 boyamaları yapıldı, lezyonlardaki lenfositik infiltrasyonların CD4/CD8 oranları ve CD123 pozitif PDH oranları değerlendirildi. Sonuçlar hasta gruplarına göre listelenip istatistiksel olarak uyumluluk ve farklılıklar ortaya konuldu. Bulgular: İstatistiksel sonuçlarda histopatolojik bulgulardan olan folliküler plugging, Demodeks varlığı, ödem, spongioz, müsin birikimi, bazal membran kalınlaşması açısından vakalar arasında anlamlı fark tespit edildi (sırasıyla; p=0,003; p=
Özet (Çeviri)
Objective: Rosacea, discoid lupus erythematosus (DLE) and Polymorphic Light Eruption (PLE) are lesions with similar findings both clinically and histopathologically. In this study, we aimed to compare the immunohistochemically CD123 ratio with the presence of PDH and CD4 / CD8 ratios in lymphocytes with histopathological analysis in all three lesions, thus investigating the contribution of immunohistochemistry in reaching the correct diagnosis and contributing to the literature. Method: The preparations of 27 DLE, 27 PLE and 29 Rosacea cases who were examined and diagnosed in the laboratory of the Department of Pathology of Meram Medical Faculty between 2015-2020 were reviewed histopathologically. Sections were taken from the paraffin blocks, CD4, CD8 and CD123 staining was performed on an immunohistochemical stainer, CD4 / CD8 ratios of lymphocytic infiltrations in the lesions and CD123 positive PDH rates were evaluated. Results were listed according to patient groups and statistical consistency and differences were revealed. Results: In the statistical results, a significant difference was found between the cases in terms of histopathological findings such as follicular plugging, presence of demodex, edema, spongiosis, mucin accumulation, basement membrane thickening (respectively; p = 0.003; p =