Rejyonel anestezi altında femur fraktürü operasyonu geçiren hastalarda postoperatif deliryum gelişimi ile zonulin ve interlökin-8 ilişkisi
The relationship between postoperative delirium development and zonulin and interleukin-8 in patients undergoing femoral fracture operation under regional anesthesia
  1. Tez No: 682416
  2. Yazar: GÖKHAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Postoperatif deliryum (POD), kalça kırığı nedeniyle ortopedik cerrahi geçiren geriatrik hastalarda sık görülen bir komplikasyondur. Patofizyolojisinde, kan-beyin bariyerini geçen inflamatuar sitokinlerin rol aldığı gösterilmiştir. Hücrelerarası sıkı bağlantıları geri dönüşümlü olarak modüle eden bir sinyal proteini olan zonulin; kan-beyin bariyerini etkileyebilmektedir. Otizm, majör depresif bozukluk gibi hastalıkların gelişimi ile zonulin arasında kuvvetli bir ilişki olduğu gösterilmiştir. İnflamatuar durumlarda kan-beyin bariyerini geçen interlökin-8 (IL-8)'in, nörokognitif bilişsel fonksiyonları bozarak postoperatif deliryum gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, kalça kırığı sebebiyle cerrahiye alınan 65 yaş üzeri hastalarda postoperatif deliryum gelişimi ile kan zonulin ve IL-8 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kalça kırığı nedeniyle majör cerrahi geçirecek, 65 yaş üzeri ASA II-III hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar ameliyat öncesi standardize mini mental test ve modifiye kırılganlık indeksi ile değerlendirildi ve zonulin ile IL-8 düzeyleri ölçümü için ilk kan örnekleri alındı. Rejyonel anestezi altında opere olan hastaların Deliryum Derecelendirme Ölçeği (DDS) skorları, operasyon sonrası 1., 2. ve 3. günlerde kaydedildi. Postoperatif deliryum tespit edilen hastalar“Deliryum”grubuna dahil edilip tanı konulduğu anda 2. kan örnekleri alındı. Postoperatif ilk 72 saatte POD gelişmeyen hastalar ise“kontrol”grubuna dahil edildi ve 2. kan örnekleri alındı. Hastaların ameliyat sonrası ağrı düzeyleri sayısal derecelendirme skalası (NRS) kullanılarak kaydedildi. Bulgular: Toplam 73 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması Deliryum grubunda (n=34) 85, Kontrol grubunda (n=39) 81 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: Postoperative delirium (POD) is a common complication in geriatric patients undergoing orthopedic surgery for hip fractures. Inflammatory cytokines crossing the blood-brain barrier were shown to play a role in the pathophysiology. Zonulin which a signal protein that reversibly modulates tight intercellular junction may affect the blood-brain barrier. It was shown to have a strong association with the development of diseases such as autism and major depressive disorder. Interleukin-8 (IL-8), which crosses the blood-brain barrier in inflammatory conditions, is tought to play a role in the development of POD by disrupting neurocognitive functions. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between POD and blood zonulin and IL-8 levels in elderly patients who underwent surgery for hip fractures. Materials and Methods: Patients who were over 65 years of age, ASA II-III and scheduled for major surgery for hip fractures were included in the study. All patients were preoperatively evaluated with standardized mini mental test and modified fragility index and first blood samples were taken for the measurements of zonulin and IL-8 levels. Patients were operated under regional anesthesia and Delirium Rating Scale (DDS) scores were recorded at the 1st, 2nd and 3rd postoperative days. The patients who developed delirium were included in the“Delirium”group and the second blood samples were taken at the time of diagnosis. Patients who did not develop POD in the postoperative first 72 hours were included in the“control”group and the second blood samples were taken then. Postoperative pain scores of the patients were recorded by using a numerical rating scale (NRS). Results: A total of 73 patients were included in the study. The mean age was 85 years in delirium group (n=34) and 81 years in control group (n=39).