Ornithogalum oligophyllum E. D. Clarke ve Ornithogalum orthophyllum Ten. karyolojik yönden incelenmesi
Karyological examination of Ornithogalum oligophyllum E. D. Clarke and Ornithogalum orthophyllum Ten.
  1. Tez No: 682415
  2. Yazar: SİBEL ÖGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Asparagaceae familyasının önemli cinslerinden biri olan Ornithogalum cinsine ait iki tür (Ornithogalum oligophyllum E. D. Clarke ve Ornithogalum ortophyllum Ten.) karyolojik yönden incelenmiştir. Sitotaksonomik çalışmalar için toplanan örneklerin soğanlarından yararlanılmıştır. Bölünür somatik hücrelerde yapılan çalışmalar sonucunda, türlerin kromozom sayımları ve karyotip analizleri yapılarak idiyogramları çizilmiştir. Kromozom sayıları Ornithogalum oligophyllum türünde 2n=20 ve Ornithogalum orthophyllum türünde 2n=14 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two species of Ornithogalum L. genus (Ornithogalum oligophyllum E. D. Clarke and Ornithogalum orthophyllum Ten.), one of the important genus of the Asparagaceae family, were examined in terms of karyological aspects. For cytotaxonomic studies, corms of the collected samples were used. As a result of the studies carried out on dividing somatic cells, idiograms were drawn by counting the number of chromosomes and conducting karyotype analyzes of the species. The chromosome numbers were found to be 2n=20 for the Ornithogalum oligophyllum species and 2n=14 for the Ornithogalum orthophyllum species.