Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine göğüs ağrısı ile başvuran, yüksek duyarlıklı troponin biyobelirteci negatif olan ve akut koroner sendrom şüphesiyle hastaneye yatırılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who were admitted to the Eskisehir Osmangazi University Hospital Emergency Department and are hospitalized due to acute coronary syndrome suspicion with negative high sensitive troponin biomarker
- Tez No: 682425
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut Koroner Sendrom (AKS), akut myokard iskemisine bağlı olarak ortaya çıkan semptom ve klinik bulgularla karakterize bir durumdur. AKS hastalarında tedaviye rağmen mortalite ve istenmeyen kardiyak olay gelişim oranı yüksektir. Bu çalışmada, hastanemiz acil servisine göğüs ağrısı ile başvuran, yüksek duyarlıklı troponin biyobelirteci (hsTn) negatif olan ve AKS şüphesiyle hastaneye yatırılan hastaların, yatış tarihinden itibaren 30 günlük mortalite ve istenmeyen Major Kardiyak Olay (MKO) gelişim sıklıklarının değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmaya 01.07.2019 ile 30.06.2020 tarihleri arasında göğüs ağrısı ile acil servise başvuran, seri troponin ölçümünde artış izlenmeyen ve elektrokardiyografi (EKG)'de ST segment elevasyonu olmayan Unstabil anjina pektoris (USAP) tanısıyla hastaneye yatışı yapılan 67 hasta çalışmaya dahil edildi. Yatış tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde, hastalara ait hemogram, biyokimya, kardiyak biyomarkerlar, ekokardiyografi (EKO), tedavi seçenekleri, tedavi sonuçları ve anjiografi raporları arşiv kayıtlarından incelendi. Hastalarla veya yakınları ile telefon görüşmeleri yapılarak gelişen mortalite ve morbidite araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Syndrome (ACS) is a condition characterized by symptoms and clinical findings due to acute myocardial ischemia. Despite treatment, ACS patients have a high rate of mortality and adverse cardiac events. In this study, we aimed to evaluate the frequency of 30-day mortality and undesirable Major Cardiac Event (MVE) development from the date of admission in patients who are admitted to the emergency department of our hospital with chest pain, who had negative high-sensitivity troponin biomarker (hsTn), and who had been hospitalized with suspected ACS. The study included 67 patients admitted to the emergency department with chest pain between 01.07.2019 and 30.06.2020, who did not show an increase in serial troponin measurement and who were hospitalized with the diagnosis of Unstable Angina Pectoris (USAP) without ST segment elevation in their electrocardiography (ECG).Within 30 days of admission patients' complete blood count (CBC), biochemistry panels, cardiac biomarkers, echocardiography (ECHO), course of treatment, treatment results and coronary angiography reports were analyzed from archive records. Mortality and morbidity were investigated by telephone interviews with patients or their relatives.