Yoksulluk, kalıcı işsizlik ve düşük ücret kalıcılığı üzerine üç makale
Three essays on poverty, unemployment persistence and low wage persistence
- Tez No: 682424
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında yoksulluk, kalıcı işsizlik ve düşük ücret kalıcılığı konuları incelenmiştir. Birinci makalede yoksulluk riskinin bölgeler arasında değişkenlik gösterip göstermediği, yoksulluk riskinde görülen değişkenliğin boyutu, yoksulluk riskinin ne kadarının bölgesel düzeyde açıklanabildiği ve hanehalkı düzeyindeki faktörlerin yoksulluk riski üzerindeki etkisinin bölgelere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre yoksulluk riskinin bölgeler arasında değişkenlik gösterdiği, yoksulluk riskinde görülen değişkenliğin boyutunun önemli düzeyde olduğu ve yoksulluk riskinin %20'sinin bölgesel farklılıklardan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, hanehalkı düzeyindeki faktörlerin yoksulluk riski üzerindeki etkisi bir bölgeden diğer bölgeye değişkenlik gösterse de bu değişkenliğin boyutunun göz ardı edilebilecek kadar küçük olduğu görülmüştür. İkinci ve üçüncü makalede sırası ile Türkiye işgücü piyasasında işsizlikte ve düşük ücretli istihdamda gerçek duruma bağımlılığın varlığı ve boyutu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hem işsizlikte hem de düşük ücretli istihdamda gerçek duruma bağımlılığın varlığına ulaşılmıştır. Diğer bir ifade ile gözlenen ve gözlenemeyen heterojenlik ve başlangıç koşulları kontrol edildikten sonra, geçmiş dönemde yaşanan işsizlik ve düşük ücretlilik deneyimlerinin sırası ile cari dönemde işsiz ve düşük ücretli olma olasılığını artırdığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra kalıcı işsizlik analizinde gerçek duruma bağımlılığın boyutu düşük düzeylerde bulunmuş ve farklı gruplar arasında değişkenlik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Düşük ücret kalıcılığı analizinde ise gerçek duruma bağımlılığın boyutunun oldukça yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates poverty, unemployment persistence and low wage persistence issues. The first essay examines whether the risk of poverty varies across regions, the extent of the variation in poverty risk, how much of the poverty risk can be explained at the regional level, and whether the impact of household-level factors on poverty risk differs by regions. According to the results, poverty risks vary between regions, the extent of the variation in poverty risk is significant and also it is found that 20% of the poverty risk arises from regional differences. In addition, although the impact of household-level factors on poverty risk varies from one region to another, the extent of this variation was found to be negligible. The second and third essay explores the existence and extent of true state dependence in unemployment and low wage employment in the Turkish labor market, respectively. According to the results, there is a true state dependence in both unemployment and low wage employment. In other words, after controlling for observed and unobserved heterogeneity as well as initial conditions, unemployment and low wage employment experiences in the past periods increase the possibility of being unemployed and low wage workers in the current period, respectively. In addition, unemployment persistence analysis reveals that the extent of true state dependence is low and varies between different groups. The low wage persistence analysis shows that the extent of true state dependence is very high.