İnşaat demiri paketlerinde görüntü işleme ile yüksek doğrulukta demir çubuk sayımı
High accurate rebar counting with image processing in rebar packages
- Tez No: 682519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Demir çelik sektöründe demir çelik ürünlerinin kalite kontrol süreci son derece önemlidir. Döküm sürecinden paketlemeye kadar üretimin her aşamasında çok büyük miktarlarda enerji tüketilir. Demir çelik fabrikaları çevresel ortamın çok tozlu olduğu ve yüksek sıcaklık şartlarının bulunduğu ortamlardır. Bu çalışmada, depolama alanında bulunan çelik inşaat demiri sayımı ele alınmıştır. Demir çelik fabrikalarında çelik inşaat demiri paketinin yeniden sayılması gerektiğinde bu iş için personel görevlendirilir. Yüksek sıcaklık şartlarında insan gözüyle demir çubuk sayımı zorlu bir süreçtir. Bir diğer demir çubuk sayma alternatifi ise çelik inşaat demiri paketinin tartılmak üzere vinç sistemi ile taşınmasıdır. Her ikisi de zaman ve enerji tüketen yöntemlerdir. Bu çalışmada, inşaat demiri paketlerinin akıllı telefon kamerasıyla görüntüleri çekilerek demir çubuk sayımı için algoritma geliştirilmiştir. Boyama eksikliği, uygun olmayan çevresel ortam, bozuk kesim uçları, çelik nervür özellikleri, depolama alanının yetersiz aydınlatılması gibi unsurlara rağmen, geliştirilen algoritma yüksek doğrulukta sayım yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Iron and steel quality control is extremely important in the iron and steel industry. From casting process to bundling a large amount of energy are consumed at every stage of production. Iron and steel factories are environments where the surrounding environment is very dusty and where high temperature conditions are present. In this study, it has been considered the counting of steel rebar bundles in the storage area. In iron and steel factories, when it is necessary to recount the rebar in a bundle, staff are assigned for this work. In high temperature conditions, the counting of steel rebar bundles with human eyes is a challenging process. Another the counting of steel rebar bundles alternative is transported the steel rebar package with a crane system for weighting. Both of them are time and energy-consuming methods. In this study, an algorithm for counting of steel rebar bundles is developed by taking photograph of rebar packages with a smartphone camera. Despite the existence defects such as lack of painting, unsuitable environmental environment, distorted cutting edges, steel rib features, insufficient lighting of the storage area, the developed algorithm can count with high accuracy.