Tütün yerel çeşitlerinin morfolojik, agronomik ve kimyasal özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of morphological, agronomic and chemical properties of tobacco landraces
  1. Tez No: 682531
  2. Yazar: ERDEM KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, Türkiye tütün yerel çeşitlerini karakterize etmek amacıyla Tokat-Kazova şartlarında 2019 yılında yürütülmüştür. Türkiye Tohum Gen Bankasından temin edilen 314 tütün aksesyonu ve üç standart çeşit (Birlik-124, Bitlis, Nail) materyal olarak kullanılmıştır. Genotiplerin bazı morfolojik, agronomik ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Çalışmada genel olarak hatlar orta geçci, açık pembe renkli ve küresel çiçek kümesine sahiptir. Bitki şeklinin eliptik, bitki boyunun ortaca, yaprak sayısının fazlaca, yaprak eni ve boyunun ise orta skalalarda yer aldığı görülmüştür. Hatların yapraklarının çoğunlukla dar yaşmaklı, geniş eliptik biçimli, aya kabarcıklığı ve ondüleliğinin zayıf olduğu tespit edilmiştir. Hatların kuru yaprak verimleri 35.90-416.17 kg/da, randıman değeri %36.15-93.12, indirgen şeker oranı %10.46-29.79, nikotin oranı %0.03-2.72 ve ham kül oranı %14.34-25.91 arasında değişmiştir. Çalışmada incelenen özellikler bakımından hatlarda çok geniş bir varyasyon olduğu tespit edilmiştir. Bu durum Türkiye'nin tütün bakımından geniş bir varyasyona sahip olduğunu göstermektedir. Buda yapılmakta olan ve yapılacak çeşitli çalışmalar için çok iyi bir alt yapı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out for characterize Turkish tobacco landraces in Tokat-Kazova conditions in 2019. Three standard varieties (Birlik-124, Bitlis, Nail) and 314 tobacco accessions provide by Turkey Seed Gene Bank were used as material. Some morphological, agronomic and chemical properties of genotypes were investigated. In general, the lines in the study have mid-late, light pink colored and spherical flower clusters. It was observed that the plant shape was elliptical, the plant height was medium, the number of leaves was high, and the leaf width and length were in the middle scales. It has been determined that the leaf of the lines are mostly narrowly veiled, broadly elliptical in shape, and have leaf weak blistering and undulation. Dry leaf yield, grade index value, reducing sugar, nicotine, and the raw ash content of the lines was varied respectively (35.90-416.17 kg/da, 36.15-93-12%, 10.46-29-79%, 0.03-2.72% and 14.34-25.91%). It has been determined that there is a very wide variation in the lines in terms of the characteristics examined in the study. This shows that Turkey has a wide variation in tobacco. This creates a good infrastructure for a wide variety of work being done and to be done.