Escherichia coli ATCC 25922 ve Escherichia coli ATCC 35218'e karşı bazı bitki ekstralarının antibakteriyel ve antibiofilm tespiti.
Antibacterial and antibiofilm detection of some plant extracts against Escherichia coli ATCC 25922 and Escherichia coli ATCC 35218.
- Tez No: 682532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, altı bitkinin (Coriandrum sativum, Citrus sinensis, Syzygium aromaticum, Cinnamomum zeylanicum, Capsicum annuum ve Adiantum raddianum). Fitokimyasal analiz, bazı aktif grupların (alkaloid, flavonoid, tanenler, saponin, reçine, fenol) varlığını gösterdi. Citrus sinensis ve Capsicum annuum dışında, tüm bitkiler fenol açısından pozitif test edildi. Reçine ve flavonoid, Citrus sinensis, Syzygium aromaticum ve Cinnamomum zeylanicum'un etanolik ekstraktında mevcuttu. Reçineler ayrıca Capsicum annuum'un etanolik ekstraktında da mevcuttu. İncelenen bitkilerin antibakteriyel etkisi, agar kuyu difüzyon yöntemi kullanılarak farklı konsantrasyonlarda değerlendirildi ve sadece karanfil ve tarçın etanolik özütleri, E. coli suşunun büyümesini inhibe edebildi. Sonuçlara göre, tarçın, E. coli ATCC 25922 ve ATCC 35218'e karşı maksimum 35 mm'lik bir bölge ile seçilen bitkiler arasında en iyi inhibe edici aktiviteye sahipti, ardından E. coli ATCC 25922 ve E. coli ATCC 35218 karşı maksimum 32 mm'lik bir bölge gösteren karanfil izledi. Ve hem tarçın hem de karanfilin etanolik özütlerinin minimum engelleyici konsantrasyonu ayrıca mikrodilüsyon et suyu yöntemi ile belirlendi. E. coli ATCC 25922 ve E. coli ATCC 35218 için MIC, 1500 ug / ml karanfildir, ve tarçın için E. coli ATCC 25922 için MIC 1450 ug / ml ve E. coli için ATCC 35218 1500 ug / ml idi. E. coli suşlarının in vitro biyofilm oluşumu, mikrotitre plaka yöntemi kullanılarak izlendi. E. coli ATCC 25922 güçlü bir biyofilm oluşturucuyken, E. coli ATCC 35218 zayıf bir biyofilm oluşturucuydu. Suşların karanfil ve tarçın etanolik özütlerine ayrı ayrı maruz bırakılmasından sonra karanfil, E. coli ATCC 25922'de% 78.7 ve E. coli ATCC 35218'de% 17.9 biyofilm oluşumunu inhibe edebildi. Tarçın, E. coli ATCC 25922'de% 47.66 ve E. coli ATCC 35218'de% 11.6 ile biyofilm oluşumunu inhibe etti. Test edilen bitkiler arasında, tarçının etanolik özütü, E. coli suşlarına karşı en etkili olanıydı ve bunu karanfilin etanolik özütü izledi. Tarçın ve karanfilin antibakteriyel aktivitesi, bu bitkisel bileşiklerin E. coli'nin neden olduğu enfeksiyonlarda tedavi veya takviyeler için kullanılmasına izin verir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate the antibacterial effects of plant extracts and anti biofilm formation against E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218, in addition to screening the phytochemical compounds of aqueous and ethanolic extracts of six plants (Coriandrum sativum, Citrus sinensis, Syzygium aromaticum, Cinnamomum zeylanicum, Capsicum annuum and Adiantum raddianum). The phytochemical analysis showed the presence of some active groups which are (alkaloid, flavonoid, tannins, saponin, resin, phenol). Except for Citrus sinensis and Capsicum annuum, all plants tested positive for phenol. Resins and flavonoid were present in ethanolic extract of Citrus sinensis, Syzygium aromaticum and Cinnamomum zeylanicum. Resins was also present in ethanolic extract of Capsicum annuum. The antibacterial effect of the studied plants was evaluated at different concentrations using a well diffusion method, and only ethanolic extracts of clove and cinnamon were able to inhibit the E. coli strain's growth. According to the results, cinnamon had the best inhibitory activity among the selected plants, with a maximum zone of 35mm against E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218, followed by clove showing a maximum zone of 32 mm against E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218. And the minimum inhibitory concentration of ethanolic extracts of both cinnamon and clove was also determined by the macrodilution broth method. The MIC for E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218 was 1500 µg/ml of clove, and for cinnamon the MIC for E. coli ATCC 25922 was 1450 µg/ml and for E. coli ATCC 35218 was 1500 µg/ml. In vitro biofilm formation of E. coli strains was monitored using a microtiter plate method. E. coli ATCC 25922 was a strong biofilm former, while E. coli ATCC 35218 was a weak biofilm former. After exposure of strains to ethanolic extracts of clove and cinnamon separately, clove was able to inhibit biofilm formation 78.7% in E. coli ATCC 25922 and 17.9% in E. coli ATCC 35218. Cinnamon inhibited biofilm formation with 47.66% in E. coli ATCC 25922 and 11.6% in E. coli ATCC 35218. Among the plants tested, the ethanolic extract of cinnamon was the most effective against E. coli strains, followed by the ethanolic extract of clove. The antibacterial activity of cinnamon and clove allow the use of these herbal compounds for treatment or supplements in infections caused by E. coli.