Zerdeçal ekstraktlı gümüş nanopartiküllü PLGA elektro eğirme nanofiber yara örtüsü
PLGA elektrospun nanofiber wound dressing with curcumin and silver nanoparticles
  1. Tez No: 682538
  2. Yazar: FATMA AHSEN ÖKTEMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik yaraları tedavi etmek için mevcut stratejiler, hastalara sınırlı bir rahatlama sunmaktadır. Kronik yaralar küresel bir sağlık sorunu olarak kaldığı sürece, alternatif tedavilerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrospinning işlemi ile kolayca üretilen gözenekli nanofiber yara örtüleri, yara iyileşmesine umut verici bir çözüm sunar. Yara örtüsü, yaraların iyileşme sürecine birçok yönünden yardımcı olan koruyucu bir bariyerdir. Elektrospun nanofiber yara örtüleri ise , yara iyileşme sürecinin tüm gereksinimlerini karşılamayan tipik bandajlara göre potansiyel olarak iyileşme için mükemmel bir ortam sağlayabilmektedir. Elektrospun nanofiber yara örtüleri yara iyileşme sürecini hızlandırmakta ve bakteriyel enfeksiyonları önlemektedirler. Bu çalışmada yara iyileşmesinde kullanılması amacıyla zerdeçal ile enkapsüle edilmiş gümüş nanopartikül katkılı PLGA elektrospun nanofiber üretilmiştir. Ayrıca gümüş nanopartikül ve zerdeçal bitki ekstraktının malzemeye kattığı özellikleri incelemek için PLGA, saf gümüş nanopartikül katkılı PLGA ve zerdeçal ile spreylenmiş PLGA elektrospun nanofiberler de üretilmiştir. Üretilen bu nanofiberin morfolojik ve mekanik özellikleri, antibakteriyel aktiviteleri ve biyobozunurlukları incelenmiştir. FESEM analizleri sonucunda nanofiberlerde gümüş nanopartikül miktarıyla doğru orantılı şekilde fiber çapları azalmıştır. TEM analizi ile gümüş nanopartiküllerin boyutlarının küçük boyutlarda olduğu görülmüştür. XRD analizi ile nanofiberdeki kristal yapıların literatür ile uyumlu olduğu teyit edilmiştir. FTIR analizi ile malzemenin molekül yapısı hakkında bilgi edinilmiştir. TGA analizinde gümüş nanopartiküllerin termal iletkenliği arttırmasından dolayı gümüş nanopartikül içeren nanofiberlerin sıcaklık artışında daha hızlı bozunduğu görülmüştür. Su temas açısı analizi ile zerdeçal ve gümüş nanopartikül varlığı hidrofobikliği arttırdığı görülmüştür. Antibakteriyel aktivite testi ile malzemelere gümüş nanopartikül ile antibakteriyel özellik kazandırıldığı teyit edilmiştir. Mekanik test sayesinde ise zerdeçal ile enkapsüle edilmiş gümüş nanopartikül katkılı PLGA nanofiber ile yüksek mukavemete sahip nanofiber elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Current strategies for treating chronic wounds offer patients limited relief. As long as chronic wounds remain a global health problem, alternative treatments need to be developed. Porous nanofiber wound dressings, easily produced by the electrospinning process, offer a promising solution to wound healing. Wound dressing is a protective barrier that helps in many aspects of the healing process of wounds. Electrospun nanofiber wound dressings, on the other hand, can potentially provide an excellent environment for healing compared to typical bandages that do not meet all the requirements of the wound healing process. Electrospun nanofiber wound dressings accelerate the wound healing process and prevent bacterial infections. In this study, PLGA electrospun nanofiber with silver nanoparticle encapsulated with turmeric has been produced in order to be used in wound healing. In addition, PLGA, PLGA with added pure silver nanoparticles and PLGA electrospun nanofibers sprayed with turmeric have also been produced to examine the properties that silver nanoparticle and turmeric plant extract added to the material. Morphological and mechanical properties, antibacterial activities and biodegradable of this nanofiber have been studied. As a result of FESEM analysis, fiber diameters have decreased in direct proportion to the amount of silver nanoparticles in nanofibers. Silver nanoparticles have been found to be small in size by TEM analysis. By XRD analysis, crystal structures in nanofiber have been confirmed to be compatible with the literature. Information about the molecular structure of the material has been obtained by FTIR analysis. In TGA analysis, it has been observed that nanofibers containing silver nanoparticles degrade faster with temperature increase due to the increase in thermal conductivity of silver nanoparticles. By water contact angle analysis, it has been observed that the presence of turmeric and silver nanoparticles increases hydrophobicity. It has been confirmed that the materials are given antibacterial properties with silver nanoparticle by antibacterial activity test. Thanks to the mechanical test, it has been observed that high-strength nanofiber was obtained with PLGA nanofiber with silver nanoparticle encapsulated with turmeric.