Neredeyse kosimplektik manifoldlar için bazı sonuçlar
Some results on nearly cosimplectic manifolds
- Tez No: 682549
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİP AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, neredeyse kosimplektik manifoldlar için eğrilik özellikleri verilerek neredeyse kosimplektik manifoldun Ricci solitonları bulunmuştur. Son bölüm olan dördüncü bölüm ise Ricci solitonlu neredeyse kosimplektik manifoldlar için yeni bir sınıflandırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction and a general literature information. In the second chapter, necessary basic concepts are given. In the third part, by giving some curvature properties for nearly cosymplectic manifolds, Ricci solitons are investigated for nearly cosymplectic manifolds. In the last section, the fourth section, a new classification is given for almost cosymplectic manifolds with Ricci soliton.