Burdur Karataş gölü yaban hayatı geliştirme sahası'nda yayılış gösteren kuş türleri üzerine araştırmalar
Investigation on bird species in Karataş lake wildlife development area
  1. Tez No: 682586
  2. Yazar: NEBAHAT DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada Karataş Gölü'nde (Burdur-Karamanlı) yayılış gösteren kuş türlerinin tespit edilmesi, türlerin mevsimsel popülasyon büyüklüklerinin belirlenmesi ve alanın sürdürülebilirliği açısından problemler ile çözüm önerilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma, 2016-2017 yılları arasında oniki aylık dönemi kapsayan süreçte aylık en az 1 kez olmak üzere kuş gözlemleri şeklinde yürütülmüştür. Fiziksel şartların uygun olduğu zamanlarda gölü çevreleyen ziraat alanlarına (tarım arazileri) girilerek görülen kuşlar nokta bazında koordinatlı olarak kayıt altına alınmıştır. Su kuşlarının gözlemi noktada sayım yöntemiyle ötücü ve yırtıcı kuşların gözlemi ise hat boyu sayım yöntemiyle yapılmıştır. Kuş gözlemleri sonucunda Karataş Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası sınırları çevresinde 13 takımdan oluşan 32 familyaya ait 95 farklı türden oluşan 55596 birey tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar araştırma sahasında 1970 yılından günümüze kadar hemen hemen düzenli yapılan Kış Ortası Su Kuşu Sayım Sonuçları ile karşılaştırılmış, böylece gölde yaşayan ve göl çevresinde yayılış gösteren kuş türlerinin aylara ve yıllara göre gösterdiği değişiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine bird species spreading in Karataş Lake (Burdur-Karamanlı), to determine seasonal population sizes of species and to raise awareness of local people in terms of conservation of area and sustainability to future generations. Between 2016 and 2017, Karataş Lake was visited once or twice a month for twelve months and required counts and species were determined using point count and random observation methods. When the physical conditions were suitable, the birds were entered into the agricultural areas (agricultural lands) surrounding the lake and the birds were recorded in coordinate points. During the counts, water birds, birds of prey, song birds, etc., were carried out without any distinction. The census of water birds and the distribution of birds on the lake and flocks are unchanged and the inventory of songbirds is 100 m. Right and 100th left. In the vicinity of Karataş Lake and Wildlife Development Area, 55596 individuals from 95 different species belonging to 32 families consisting of 13 teams were identified. The results obtained were compared with the results of the mid-winter waterfowl census conducted almost regularly in the research area from 1970 to the present day. In addition, information and informative activities were ad efor the local people about wetlands and living things in the research area and the awareness of Karataş Lake in terms of Wildlife Development Area was emphasized once again.